Co mogą oznaczać plamienia w 6. tygodniu ciąży?

Witam! Jutro rozpoczyna się mój 6. tydzień ciąży. Dziś zauważyłam niewielkie plamienie o kolorze kawy z mlekiem, również malutki skrzep. Brzuch mnie nie boli, czuję lekki dyskomfort, można by nazwać go rozciąganiem. Plamienie takie zdarzyło mi się już dwa tygodnie wcześniej. Czym może być spowodowane?

Wizytę u lekarza ma zamówioną na wtorek, tj. za 4 dni - czy powinnam udać się na konsultację wcześniej? Jest to moja pierwsza ciąża, mam 34 lata, przez 4 lata brałam środki antykoncepcyjne, odstawiłam je pod koniec maja. Przedtem moje cykle wahały się od 24 nawet do 38, zazwyczaj jednak ok. 32-34 dni. Krótsze lub dłuższe zdarzały się rzadziej. Ola.

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Plamienie lub krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży może być spowodowane przez:

1. Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy. Plamienia pojawiają się 1–2 tygodnie po owulacji, są skąpe, niebolesne, nie mają wpływu na przebieg ciąży.

2. Zmiany hormonalne. Niewielkie plamienia mogą wystąpić w dniach, w których miałaby Pani miesiączkę. Trwają 2–3 dni i nie są groźne.

3. Schorzenia szyjki macicy, np. polip lub niewyleczona nadżerka. Krwawienie zwykle jest skąpe, pojawia się np. po badaniu ginekologicznym, po współżyciu. Jeśli nie wystarczy cytologia (wykonuje się ją na początku ciąży), lekarz może zalecić kolposkopię (badanie mikroskopowe). Duże polipy usuwa się i zakłada szew szyjkowy. Niewielkie zmiany wystarczy obserwować lub stosować leki.
Ważne: takie problemy mogą pojawić się też później.

4. Niedobór hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży. Plamienie nie boli, ale mogą mu towarzyszyć skurcze. Ginekolog może zalecić zażywanie leków z pochodnymi progesteronu.

5. Zagrażające poronienie. Może wystąpić plamienie lub przypominające obfitą miesiączkę krwawienie. Jeśli szybko uda się zareagować, można utrzymać ciążę. Zazwyczaj po takim incydencie zaleca się leżenie.

6. Ciąża pozamaciczna. Krwawienie pojawia się między 4. a 8. tygodniem, gdy zarodek zamiast w błonie śluzowej macicy zagnieździ się np. w jajowodzie i rosnąc, rozrywa jego ścianki. Nagle mogą wystąpić silne bóle podbrzusza, zasłabnięcia, omdlenie

Aby zdjagnozowac właściwą przyczynę plamienia należy udać się na wizytę do lekarza specjalisty.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl