Co mogą oznaczać takie dolegliwości u 21-latki?
Dzien dobry, jestem kobietą, mam 21 lat. Od wczesnego dzieciństwa miewałam przeróżne objawy alergiczne (kaszel, swędzenie oczu, katar, pokrzywki). Od maja 2021 nieustannie swędzi mnie całe ciało i puchną mi palce u dłoni, co również powoduje swędzenie połączone z bólem. Doraźnie pomagają mi leki na alergię (aktualnie stosuję aleric). W czerwcu byłam u alergologa i pani powiedziała że nie wie jak mi pomóc, ponieważ swędzi mnie zdrowa skóra, na której dopiero po podrapaniu pojawia się zaczerwienienie i według niej nie jest to alergia. Miałam wykonywane kilkukrotnie testy w kierunku alergii (zarówno takie z nakłuwaniem skóry jak i z pobranej krwi) i nigdy nie wyszedł mi żaden pozytywny (były to alergeny wziewne i pokarmowe). W zeszłym roku zaczęłam również odczuwać nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego i udałam się do lekarza internisty. Na jego polecenie wykonałam serię badań: morfologię, OB, TSH, sód, potas, ALT, bilirubinę całkowitą, amylazę, kalprotektynę ilościową z kału oraz DAO. Wszystkie otrzymane wyniki mieściły się w normie. Na kolejnej wizycie zostało mi wykonane USG jamy brzusznej i tutaj pan doktor nie zaobserwował nieprawidłowości. Na codzień przyjmuję leki velaxin er oraz trittico cr

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Przykro nam, że odczuwa Pani takie nieprzyjemne dolegliwości, które na pewno obniżają codzienny komfort życia i utrudniają prawidłowe funkcjonowanie. Równocześnie, prawidłowo, że wykonała Pani komplet badań diagnostycznych, które mogły wykluczyć poważniejsze schorzenia.
W Pani przypadku, diagnoza nie została jeszcze do końca postawiona. Według przedstawionych wyników badań, nie powinno stwierdzić się niczego niepokojącego, co mogłoby budzić pewien niepokój i wymagałoby natychmiastowego leczenia.
Aby poznać precyzyjnie przyczynę takich niejednoznacznych objawów, należałoby pogłębić diagnostykę. Na pewno, warto by było ponownie skonsultować się z lekarzem alergologiem, aby rozszerzyć testy diagnostyczne w kierunku niektórych alergii wziewnych, kontaktowych i pokarmowych. Możliwe, że cierpi Pani na alergię, którą nie wykazały jeszcze dotychczasowe badania.
Istnieje również przypuszczenie, że używane przez Panią kosmetyki, środki myjące, czy piorące mogłyby powodować takie nieprzyjemne uczucie świądu. Warto by spróbować zastosować kosmetyki o neutralnym pH, bez zawartości substancji zapachowych i parabenów.
Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!