Co mogę jeść przy zespole jelita drażliwego?

Witam Chciałam zapytać co z niewielkiego budżetu mogę jeść bo już przy wzroście 167 cm ważę około 30 koło. Mam zespół jelita drażliwego objawy takie właśnie, byłam u lekarza i też wydokokaloryczne nutri drinki do picia na które mnie nie stać.. Bardzo proszę o informację Dziękuję i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Na początku chcę Pani podziękować, że postanowiła się Pani zwrócić do nas z pytaniem. Zacznę od tego, że jeśli przy wzroście 1,67m waży Pani około 30kg, to świadczy to o stanie wygłodzenia, niebezpiecznym dla Pani zdrowia i życia. Powinna być Pani pod stałą opieką lekarską i regularnie wykonywać badania.

Niezmiernie trudno jest mi udzielić Pani odpowiedzi na pytanie o to, co powinna Pani jeść w swojej sytuacji. W Pani stanie zdrowia powinna być Pani na specjalnej diecie ułożonej przez dietetyka, aby zapobiegać niedoborom pokarmowym i uzyskać prawidłową wagę. Niestety nie wiem, jakie ma Pani objawy i co tak naprawdę Pani szkodzi – a najważniejsze, żeby jadła Pani to, co Pani smakuje i po czym nie ma Pani biegunek lub innych dolegliwości (domyślam się, że przy niedowadze cierpi Pani na biegunkową postać zespołu jelita drażliwego). Z ogólnymi zaleceniami dietetycznymi w zespole jelita drażliwego może Pani się zapoznać pod linkiem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-zespole-jelita-drazliwego.

Rozumiem, że ze względów finansowych nie może sobie Pani pozwolić na drogie preparaty odżywcze. Zachęcam jednak, że zapytała Pani swojego lekarza (np. rodzinnego) o poradnie dietetyczne w Pani rejonie przyjmujące bezpłatnie (w ramach NFZ), ponieważ potrzebuje Pani specjalistycznej opieki. Dobry dietetyk, poznawszy Panią – dolegliwości, choroby współistniejące, wyniki badań, preferencje smakowe i możliwości finansowe – będzie mógł zaproponować Pani dietę dobraną do Pani potrzeb i budżetu.

Zachęcam Panią do lektury artykułu na temat zespołu jelita drażliwego: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.