Co można jeść przy zespole jelita drażliwego?

Dzień dobry. Choruję na zespół jelita drażliwego i uchyłki jelit. Mam problem, ponieważ różni specjaliści mówią inne rzeczy. Niektórzy zalecają produkty ziarniste i owoce, kolejni odradzają produkty ziarniste mówiąc, że mogą zapchać uchyłki i wywołać zapalenie; owoce też odradzają. Jak to właściwie jest i co jeść, aby nie pogorszyć problemu? Proszę o szczegółową poradę.

Dzień dobry,
Niestety nie jestem w stanie udzielić szczegółowej porady dotyczącej diety przy zespole jelita drażliwego. Co więcej - nie powinienem. Internet nie jest najlepszym na to miejscem, polecam porozmawiać o tym temacie z dietetykiem. Dlaczego? Ponieważ IBS jest bardzo różnorodną przypadłością. Każda osoba toleruje inne produkty i każdy będzie wymagał nieco innego podejścia do diety. Może dlatego właśnie znajduje Pani tak wiele różnych opinii na ten temat. Mogę jednak nakierować Panią na polecane aktualnie metody. Ja osobiście jestem zwolennikiem dwóch. Pierwsza, to mocno restrykcyjna dieta, którą stosuje się przez krótki czas, żeby zmniejszyć objawy - dieta LOW FODMAP z reintrodukcją. Jest ona jednak dość trudna i wymaga dobrego zbilansowania, ale przynosi doskonałe rezultaty. Nie ukrywam, że jest to opcja dla wytrwałych. Druga metoda to obserwacja własnego organizmu i zapisywanie wszystkich objawów po konkretnych produktach/posiłkach i stworzenie bezpiecznej listy. Dobrze jest wtedy zacząć od spożywania produktów, które są w Pani przypadku dobrze tolerowane i nie powodują dolegliwości, a następnie stopniowe rozszerzanie diety o kolejne opcje oraz obserwowanie reakcji swojego ciała.
Bardzo zachęcam do kontaktu z dietetykiem w kwestii diety przy IBS. To wiele ułatwia i może szybko pomóc przywrócić równowagę.
Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia, Marek Aleksander Przondo Dyplomowany dietetyk http://dietetyczny.guru/ http://facebook.com/dietetycznyguru/

Dzień dobry, Odpowiedź na zadane przez Panią pytanie nie jest prosta, gdyż cierpi Pani na dwie choroby, które modyfikują zalecane żywienie, ale każda na swój własny sposób i niestety część zaleceń żywieniowych nie jest spójna. W diecie związanej z uchyłkowatością jelita bardzo ważna jest odpowiednia podaż błonnika nierozpuszczalnego w diecie - stąd też zalecane jest bazowanie na produktach obfitujących w ten składnik (np. produkty zbożowe pełnoziarniste typu kasza jęczmienna, gryczana, chleb pszenny razowy), orzechy, nasiona, warzywa jak kapusta, szpinak, pomidory, a z owoców maliny, kiwi czy banany. Rzeczywiści występowanie drobnych ziarenek w produktach zwiększa ryzyko tego, że dostaną się do uchyłka i zalegając tam doprowadzą do stanu zapalnego - stąd też lepiej jest te produkty spożywać w formie past lub przecierów (np. maliny czy nasina sezamu mające drobne ziarneka). Nie należy jednak mylić pełnoziarnistości produktu (czyli występowania w nim całego naturalnie zawartego błonnika ze względu na nie usunięcie łusek) od występowania dronych ziarenek. Z kolei dieta przy IBS jest dietą uzależnioną od aktualnej fazy choroby (postać biegunkowa lub zaparciowa) i zależnie od niej dieta powinna być lekkostrawna (wtedy wyklucza się z dietą przy uchyłkowatości) lub umiarkowaną dietą z ograniczeniem produktów powodujących dyskomfort. W dużej mierze dieta w IBS opiera się na obserwacji reakcji organizmu pacjenta na różne typy produktów i komponowanie żywienia w oparciu o te, które nie dają dyskomfortu. Niestety nie można udzielić szczegółowej porady w ramach odpowiedzi na pytanie w Internecie, bo dobranie modelu żywienia dla Pani wymaga tego, żeby to Pani odpowiedziała wstępnie na wiele szczegółowych pytań oraz przedstawiła bieżące wyniki badań - stąd też zachęcam do umówienia wizyty u specjalisty i ustalenie z nim planu żywieniowego. Życzę dużo zdrowia!