Co mogę robić z tym ciągłym zmęczeniem?

Dzień Dobry, mam 18 lat i następujący problem - wieczne zmęczenie. Ataki senności, zdarza mi się że w ciągu dnia prawie nie mogę ustać na nogach, tak bardzo jestem zmęczona. Poza tym dochodzą ciągle bóle (słabość) mięśni, nóg, brzucha itp. Nietoleruję laktozy, ale nawet nie pijąc mleka z jej zawartością źle się czuję, nie mam siły trzymać długopisu, jest mi zimno, wszystko boli i męczy. Mam problemy z apetytem, nic nie jem, mam refluks, przez silne bóle żołądka wykonałam badania na helixobacter, wyszedł on negatywny. Dodam że leczę się na depresję od 2 lat, przeszłam przez próby samobójcze. Biorę obecnie Eliceę i Aryzalerę. Nie wiem już co zrobić, chciałabym się normalnie czuć, a tymczasem niezależnie od okoliczności ciągle jest tak samo. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeżeli chodzi o problem z ciągłą sennością i zmęczeniem, to może mieć on podłoże w depresji. Taki objaw często powoduje także problemy z koncentracją, drażliwość oraz apatię. Rozwiązaniem takiej dolegliwości może się zająć odpowiedni psychoterapeuta. Możliwe, że zmiana leków pomogłaby w zwalczaniu takich objawów. Warto też, o ile już Pani tego nie robi, rozpocząć psychoterapię, która mogłaby znaleźć źródło depresji i pozwoliłaby na powolne jej zwalczanie.

Co do bólu brzucha, to taki objaw może być powiązany z refluksem żołądka, jednak czasami zdarza się też, że występuje przy zespole jelita drażliwego (IBS). Jest to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej ludzi. Jej objawami są: częsty ból brzucha, nieodpowiednia praca jelit oraz problemy z wypróżnianiem. Może Pani wykonać badanie USG brzucha, które pozwoli sprawdzić, czy z jelitami jest wszystko w porządku.

W wolnej chwili zachęcamy do poczytania naszych artykułów, które w jakimś stopniu opisują problem:

https://portal.abczdrowie.pl/depresja

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.