Co może być powodem tych problemów u 38-latki?

Witam, od wielu lat mam problemy z bólami głowy, w tym migrenowymi i z zatokami. Od roku jednak odczuwam po jedzeni lub już w trakcie przygotowywania jedzenia okropny smród w nosie. W tedy automatycznie od razu zaczyna się silny ból głowy. Jego centrum po prawej stronie, przy wewnętrznym kąciku oka, nasada nosa i promieniuje na cała głowę i ucho. Przy tym bólu opada mi tez powieka oka prawego. Miałam już wiele badań robionych, w krwi wszystko w porządku, przyjmowałam wiele leków donosowych, sterydów, antyalergicznych. Nic nie pomaga, mam również pokrzywki (testy alergiczne z krwi szerokie nic nie wykazały). Z nosa wycieki płynny przezroczysty, błony śluzowe czerwono fioletowe, podobno charakterystyczne dla alergii- cały rok takie same. Ból głowy o różnym nasileniu mam niemal codziennie. W efekcie nawrót bardzo silnych zaburzeń lękowych- jestem pod opieką terapeuty i psychiatry. Wyniki TK: Zatoki oboczne nosa wykształcone prawidłowo. Zatoki czołowe o zachowanej powietrzności, zachyłki czołowe o zachowanej drożności. Drobne pogrubienia błon śluzowych sitowia. Poza tym sitowie o zachowanej powietrzności. Zatoka klinowa prawidłowo powietrzna. Zachyłki klinowo-sitowe obustronnie o zachowanej drożności. Zatoki szczękowe o zachowanej prawidłowej powietrzności. Kompleksy ujściowo-przewodowe obustronnie o zachowanej drożności. Elementy kostne ścian zatok obocznych nosa prawidłowe. Głębokość rowków węchowych wg. klasyfikacji Kerosa: po stronie prawej 9mm- typ III, po stronie lewej 10mm- typ III. Zwiększenie powietrzności stropu sitowia po stronie prawej z przebiegiem kanału tętnicy sitowej przedniej około 3mmponiżejstropu sitowia. Lewowypukłe skrzywienie przegrody nosa. Zaznaczone wpuklanie przestrzeni podpajęczynówkowej w obręb siodła tureckiego. Wyrostki sutkowate kości skroniowych o zachowanej powietrzności w uwidocznionym zakresie Bardzo proszę o podpowiedź co dalej, bo nie mam już siły, a od lekarzy zdarzyło mi się usłyszeć, żebym szła do psychiatry, chociaż jestem pod jego opieką i omawiane problemy nie mają podłoża psychologicznego.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Wskazane badanie tomografii zatok nie wykazało większych nieprawidłowości. Jedynie skrzywienie przegrody nosowej powinno być do dalszej konsultacji, gdyż taki stan może powodować podobne dolegliwości, które Pani towarzyszą.

Obecność przezroczystej wydzieliny z otworu nosowego może również świadczyć o pewnej alergii, którą być może trudno zdiagnozować.

Możliwe, że wszystkie objawy skumulowały się pod wpływem wielu czynników, dlatego ich odczuwanie wydaje się nasilone.

Z racji odległości trudno jednak precyzyjnie ocenić Pani ogólny stan zdrowia. Dlatego też zalecamy ponowną konsultację stacjonarną u lekarza laryngologa oraz alergologa. Dodatkowo warto byłoby przeprowadzić badanie dna oka u okulisty, aby mógł wykluczyć wszystkie nieprawidłowości związane z narządem wzroku.

Jeżeli poszczególne schorzenia zostałyby wyeliminowane, warto rozważyć konsultację u psychoterapeuty. Bardzo często silne bóle głowy, jak i zatok mogą wynikać ze wzmożonego napięcia mięśniowego, spowodowanego długotrwałym stresem i podłożem emocjonalnym.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy-a-migrena

https://portal.abczdrowie.pl/migrena-oczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.