Co może być przyczyną piekącego bólu w okolicach łopatki?

Od listopada 2021 bolą mnie plecy w okolicach lewej łopatki (odczuwam piecznie, parzenie), czasami (dość rzadko) ból promieniuje w kierunku lewej ręki (strona wewnętrza) i przedniej części klatki piersiowej (dolne żebra) – tutaj dużo częściej. Oprócz tego mam problemy z niestrawnością, wzdęcia, odbijanie – zaczęły się w tym samym czasie. Trudno jest stwierdzić kiedy ból się pojawia – mam wrażenie, że jest on związany z posiłkiem aczkolwiek nie zawsze. Nigdy nie występuje rano i w nocy, przechodzi wieczorem. Najgorszy jest w późnych godzinach popołudniowych. Jestem osobą dość znerwicowaną i zestresowaną (nerwica lekowa), mam siedzącą pracę. Cierpię także na kamice żółciową (kamienie polip). Ból powiązałem z trzustka stąd też wykonałem USG jamy brzusznej (w normie ale trzustka częściowa przesłonięta przez gazy), oznaczyłem stężenie lipazy 44 (0 – 60), amylazy 50 (25-125), bilirubina 1,11 (0,20 – 1,20) i CA-19,9 6,06 (0-37) wszystko w normie oraz rezonans magnetyczny z kontrastem jamy brzusznej (potwierdzono kamice, oprócz tego wszystko w normie „Trzustka niepowiększona, o równych obrysach, bez zmian ogniskowych.”) Wykonałem gastroskopie (niewielka przepuklina przełyku) oraz zrobiłem RTG płuc (żadnych zmian). W którym kierunku powinienem dalej prowadzić diagnostykę. Czy moje problemy mogą być związane z trzustką? Co może być przyczyną piekącego bólu wokół łopatki – raz bliżej kręgosłupa, raz pod łopatką, a czasami w pobliżu pachy?

Powinien poddać się Pan diagnostyce kardiologicznej - przedstawione dolegliwości mogą świadczyć o chorobie niedokrwiennej serca. W pierwszej kolejności należy wykonać EKG i echokardiografię.

Biorąc pod uwagę wzdęcia i odbijanie, najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem różnicowym jest choroba refluksowa przełyku. W leczeniu skuteczne są zazwyczaj inhibitory pompy protonowej (dostępne również bez recepty). Niezwykle istotne jest wykrycie czynników wywołujących napady bólu- jeżeli potwierdzi się "pokarmowe" pochodzenie dolegliwości, proszę zrewidować dietę - być może konkretne grupy produktów spożywczych przekładają się na niesprawność zwieracza wpustu przełyku.