Co może oznaczać taki ból w okolicy klatki piersiowej?

2 dni temu chciałam sięgnąć po coś co mi upadło opierając się klatką piersiową o metalowy blat, poczułam ból po prawej stronie klatki piersiowej, coś jakby przeskoczyło zaraz pod piersią? Ból się cały czas utrzymuje. Gdy dotykam żebro czuć delikatny ból ale gdy się ruszam, chcę się położyć, podnieść się lub coś, zrobić cokolwiek lub kaszlnąć ból się nasila i idzie jakby w głąb klatki piersiowej? Co to może być?
KOBIETA, 26 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania. W opisanym przypadku najlepiej będzie, jeżeli uda się Pani do ortopedy – tym bardziej, jeśli dolegliwości bólowe będą się wciąż utrzymywały albo wręcz zaczną przybierać na sile. Dopiero lekarz na podstawie wywiadu i ewentualnych badań dodatkowych będzie mógł określić przyczynę tego bólu i dobrać odpowiedni sposób leczenia tej przypadłości.

Możliwe, że doszło do jakiegoś przypadkowego urazu, który objawia się bólem. Być może jest to nadwyrężenie mięśni klatki piersiowej czy międzyżebrowych, przez który odczuwa Pani znaczny dyskomfort. Podczas konsultacji lekarskiej prawdopodobnie lekarz zleci Pani dodatkową diagnostykę. W takim przypadku wskazane może być badanie rentgenowskie lub USG, które dokładnie zobrazują, czy mogło dojść do jakiegoś uszkodzenia tych struktur. Do czasu wizyty u lekarza proszę się wstrzymać z nadmierną aktywnością fizyczną i nie wykonywać gwałtownych ruchów, które mogłyby jeszcze bardziej pogłębić Pani dolegliwości. W razie odczuwania silnego bólu może Pani sięgnąć po leki przeciwbólowe lub maści do stosowania miejscowego na skórę dostępne w aptece bez recepty. Jeżeli lekarz nie wykryje nic niepokojącego w badaniach pod kątem ortopedycznym, należy poszukać innych przyczyn bólu w klatce piersiowej, który może być spowodowany także schorzeniami m.in. o podłożu pulmonologicznym czy kardiologicznym.

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci portalu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-klatki-piersiowej-po-uderzeniu-u-meza https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-w-klatce-piersiowej-po-uderzeniu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.