Co może znaczyć taka narośl na palcu?

Witam, moim problemem jest narośl na palcu wskazującym na paliczku środkowym, jest twarda nie przesuwa się. Kiedyś takie coś miałam na kciuku ale znikło po około roku. Prosze mi powiedzieć co to może być i jakie badania diagnostyczne wykonać? Dziękuje
KOBIETA, 27 LAT 2 miesiące temu

Mity na temat łysienia

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jedną z możliwych przyczyn narośli na palcu wskazującym są tak zwane guzki Heberdena, które należą do chorób zwyrodnieniowych. Zmiany te wyglądają jak zgrubienia, a przyczyny ich powstania nie są do końca znane. Znaczenie mogą mieć uwarunkowania genetyczne, urazy i kontuzje w obrębie palców i ręki lub choroby o podłożu reumatycznym.

Guzki Heberdena stanowią nie tylko problem estetyczny, ale także funkcjonalny. Mogą one bowiem uniemożliwiać bądź utrudniać wykonywanie podstawowych czynności, zwłaszcza w zaawansowanym stadium choroby.

Inną możliwą przyczyną takiej narośli może być ganglion lub mięsak. Warto rozpocząć diagnostykę od wizyty u lekarza rodzinnego, który pokieruje Panią dalej – do ortopedy lub reumatologa.

Podobne pytania znajdują się tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-sa-zmiany-na-palcu-wskazujacym, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-jest-zgrubienie-na-palcu-wskazujacym, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/do-jakiego-lekarza-sie-udac-z-guzkiem-na-palcu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty