Co oznacza ta narośl na palcu?

Dzień dobry, na dużym palcu prawej stopy zrobił mi się odcisk/narośl, która nie znika od dłuższego czasu (miesiące/rok lub dłużej) - nie boli, raczej nie rośnie. W załączeniu zdjęcie - prosiłbym o informacje, czy wymaga to konsultacji lekarskiej. Pozdrawiam,

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Niestety zdjęcie nie zostało załączone. Z przedstawionego opisu można by wywnioskować, że jest to powszechny problem dermatologiczny, ale niewpływający na komfort życia.

Nie wspomniał Pan, czy wokół tej narośli występuje zaczerwienienie, uczucie mrowienia, świąd albo wysypka.

Fakt nieodczuwania bólu oraz brak powiększenia rozmiarów zmiany, nie wskazywałoby, że jest to bardzo niepokojąca dolegliwość.

Narośl, odcisk czy inne podobne zmiany mogą wynikać z zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Może mieć również podłoże autoimmunologiczne.

Proponujemy konsultację z lekarzem dermatologiem, który dokładnie zbada i oceni tą zmianę. Specjalista zdecyduje o głębszej diagnostyce i wskaże kierunek leczenia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/pecherzyca

https://parenting.pl/brodawka-lojotokowa-czym-jest-przyczyny-powstawania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.