Co może znaczyć takie zmęczenie i pragnienie?

Witam. 10 miesięcy temu urodziłam drugie dziecko przez cc. Po porodzie dostałam żelazo gdyż pod koniec ciąży i po niej czułam bardzo duże zmęczenie, mogłam cały dzień spać. W ciąży miałam również cukrzyce i przyjmowałam insulinę. Po 2 tygodniach wszystko było ze mną w porządku, zmęczenie uciekło. Cukrzycy nie było widać zaraz po porodzie. Ale po pewnym czasie czuje znowu ciagle zmęczenie, znowu mogła bym spać cały dzień. Początkowo myślałam, tradycyjnie dwójka dzieci, chora mama i masa innych problemów. Jednak pomimo tego ze to mąż wstaje w nocy do młodszego syna, pomaga mi jak tylko może kiedy jest w domu.. ja nadal czuje zmęczenie, senność oraz rozdrażnienie. Nie jest to depresja, po konsultacji miałam brać magnez z witaminami, niestety on nie pomógł. Problem się pogarsza jak mam np rano wstać z łóżka potrafię nie słyszeć budzika obok siebie, który dzwoni kilka godzin, a ja jestem raczej ta osoba, która wstaje po pierwszym alarmie, długo przed wszystkimi domownikami. Proszę o jakaś radę. Aha i łącznie ze zmęczeniem odczuwam bardzo duże pragnienie, o każdy porze dnia i nocy. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno nadmierna senność czy zmęczenie, jak i doskwierające Pani wciąż pragnienie wymagają konsultacji lekarskich i szczegółowej diagnostyki. Wzmożone pragnienie może towarzyszyć wielu chorobom, ale wśród najczęściej spotykanych wymienia się właśnie cukrzycę.

Wówczas dochodzi do rozcieńczania nadmiernej ilości cukru we krwi i wydalanie go przez organizm z moczem, co z kolei prowadzi do większego pragnienia. Również w nadczynności tarczycy może pojawić się nadmierne pragnienie, a przy tym ciągłe uczucie zmęczenia – oczywiście spektrum objawów w nadczynności gruczołu tarczowego jest dużo szersze, ale te dwa objawy pojawiają się stosunkowo często.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/nadczynnosc-tarczycy.

Ponieważ nie wspomina Pani o żadnych badaniach, to wnioskuję, że po urodzeniu dziecka nie wykonywała ich Pani. Stąd też warto wykonać podstawową morfologię krwi, by upewnić się, że dodatkowo nie cierpi Pani z powodu anemii, a także oznaczyć poziom glukozy i insuliny lub wykonać krzywą cukrową. Warto byłoby także oznaczyć przynajmniej poziom TSH lub, jeśli to możliwe, wykonać pełen pakiet hormonów tarczycowych.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pragnienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.