Co może znaczyć ten ból w okolicy lewych żeber?

Dzień dobry, Mam 28 lat i od ponad dwóch lat zmagam się ze strasznymi bólami w okolicy lewych żeber tuż pod lewą piersią, ból rozciąga sie do końca żeber i promieniuje do lewej łopatki. Ból atakuje mnie tylko w nocy ( koło 2, 3). Tylko Skudexa pomaga mi przy "ataku". Zrobiłam gastroskopię z polecenia lekarza, nic groźnego w niej nie wyszło. Mam wykonane dwa rezonanse magnetyczne jeden na kręgosłup ( wyszły przepukliny) drugi jamy brzusznej z kontrastem ( narządy wewnętrzne w porządku). Ostanie badania krwi nie wykazały niczego niepoprawnego, oprócz wyniku CA 19-9 (45, przy normie 0-37). Nie radzę sobie z tą dolegliwością, bo ból jest bardzo mocny. Co mi jest?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przyczyn opisanego stanu może być wiele, gdzie zawsze w takich wypadkach należałoby wykonać pełną diagnostykę. Pozwoli to na postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Nawracający ból pod lewym żebrem mógłby wskazywać na problemy gastrologiczne, kardiologiczne, a także na podłoże emocjonalne. Prawidłowo, że wykonała już Pani już niektóre badania, które wykluczyły poważniejsze schorzenia ze strony układu pokarmowego, jako przyczynę takich dolegliwości.

Nieznacznie podwyższony wynik markera nowotworowego CA 19 - 9 prawdopodobnie będzie wymagał dalszej obserwacji oraz kontroli, ale nie powinien wskazywać na coś poważniejszego. Czasami wyższy wynik może pojawiać się przy problemach trawiennych lub zastoju żółci.

Bardzo często lewostronne bóle pod żebrami mogłyby wskazywać na dolegliwości na tle nerwowym, nerwicę serca, czy żołądka. Są to tak zwane nerwobóle międzyżebrowe, niewywołane żadną chorobą somatyczną.

Ze względu na odległość, bardzo trudno jest ocenić dokładną przyczynę takich dolegliwości. Zalecamy Pani kontrolę u lekarza rodzinnego. Jeżeli kolejne badania wykluczyłyby jakąkolwiek chorobę, zalecamy konsultację z psychologiem. Być może problem bólowy leży po stronie natury emocjonalnej.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia i szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-z-prawej-strony-pod-zebrami-przyczyny-diagnostyka-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/bo-z-lewej-strony-pod-zebrami-przyczyny-diagnostyka-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.