Jakie badania wykonać przy bólach kręgosłupa i żeber?
Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz żeber od 8 do 12 pary po lewej stronie, zebra lekko odstają, wyczuwalna niewielka deformacja. Ból nasila się po całym dniu chodzenia oraz w pozycji leżącej w nocy. Ból występuje około roku. Badanie usg jamy brzusznej w porządku. Jakie inne badania można wykonać w tym przypadku ( rtg, tk, mr) ?

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
prawdopodobnie ma Pani problem dotykający kręgosłupa – zdecydowanie należy skonsultować dolegliwości z ortopedą. Jeżeli boli Panią kręgosłup, a dodatkowo wyczuwa Pani nieprawidłowy kształt żeber, to może to być tzw. rib flare, czyli po prostu odstające żebra. Ten defekt przekłada się niestety na funkcjonowanie układu oddechowego – oddychanie jest mniej efektywne, co skutkuje szeregiem problemów zdrowotnych. Zachęcam do lektury naszego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/zebra.
Inna możliwa przyczyna takiej deformacji to kifoza. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kifoza-piersiowa-przyczyny-objawy-kuracja. Niestety zdiagnozowanie jej możliwe jest przede wszystkim dzięki badaniom obrazowym – w tej sytuacji ortopeda może zlecić wykonanie RTG. Jeżeli jednak budowa kostna kręgosłupa okaże się prawidłowa, to niewykluczone, że doskwiera Pani choroba związana ze zwyrodnieniem/uszkodzeniem krążka międzykręgowego – przepuklina lub dyskopatia i wówczas wskazane byłoby wykonanie badania MRI. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia oraz: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.