Co można jeść przy Hashimoto?

Czy mając hashimoto mogę co 1-2 tygodnie zrobić sobię "Cheat Day" ? Pójśc np do McDonaldu, zjeść chipsy, lody itp... Wypić lampkę wina lub piwo. Endokrynolog mówi, że mogę jeść gluten , nie widzi przeciwskazań więc nie zamierzam z niego zrezygnować.

Opisana przez Pana choroba nie wymaga znaczącej modyfikacji od ogólnych zasad zdrowego odżywiania, jednak ich przestrzeganie jest kluczowe dla łagodzenia przebiegu choroby i opóźnienia wyniszenia tarczycy. Rzeczywiście nie zostało jednoznacznie potwierdzone aby samo Hashimoto było wskazaniem do wykluczenia glutenu. Niemniej jednak dieta powinna obfitować w warzywa i owoce oraz możliwie naturalne komponenty - gdyż są one źródłem składników o działaniu przeciwzapalnym i pozytywnie wpływają na przebieg choroby. Także ogólny dobry stan odżywienia wynikający ze stosowania diety zawierającej wszystie składniki odżywcze jest korzystny w przebiegu chorowby. Ważne jest także wykluczenie z diety składników przyspieszających procesy zapalne i źle wpływających na zdrowie - jak cukier, sól, nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze trans. Należy więc bardzo ograniczyć żywność gotową i wysokoprzetworzoną. Co do stosowania "cheat dayów" to nie polecałabym ich nadzwyczajnie (choć jak u osób zdrowych raz na jakiś czas niezdrowy produkt nie jest w stanie zrujnować zdrowia, ale musi to być odpowiednio rzadko). Idea "cheat day" jest celowym działaniem jeżeli kontrolujemy masę ciała i może wręcz działać korzystnie, ale nie sprawdza się jeżeli to nie ilość spożywanych kalorii, ale jakość jedzenia ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia.