Co myśleć o tym badaniu cukru?

Dzień dobry Pytanie do diabetologa Od jakiegoś czasu mierze poziom cukru na prośbę dr rodzinnej ponieważ był on niski na czczo max 67 Do tego od kilku mcy doszlo dziwne samopoczucie zwłaszcza ok. 1h po obiedzie kolatanie serca, gwałtowne osłabienie, drżenie całego ciała, brak koncentracji, a w skrajnych momentach problemy z wyslawianiem się. Po cukierku przechodzi. Jeśli wtedy mogę zbadać cukier ok 1 h po posiłku jest on rzędu max 91. Proszę o podpowiedź, gdyż do llrjsrza pójść nie mogę że względu na zablokowanie mnie w innym kraju przez covid. Dotrę dopiero w lutym, jeśli. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Zbyt niski poziom cukru we krwi (inaczej niedocukrzenie lub hipoglikemia) na czczo to niepokojący objaw, który może mieć wiele przyczyn, w tym: problemy z trzustką, wątrobą, niedoczynność tarczycy lub kory nadnerczy. Nieprzyjemne objawy, które pojawiają się u Pani po posiłku wskazują na tzw. hipoglikemię reaktywną. Może ona być spowodowana zaburzeniem pracy trzustki (np. insulinooporność) lub niewłaściwymi nawykami dietetycznymi (np. zbyt dużo węglowodanów prostych w posiłku, zbyt długa przerwa między posiłkami), a nawet stresem. W celu zdiagnozowania przyczyn hipoglikemii pod kątem nieprawidłowości w wydzielaniu insuliny przez trzustkę należy wykonać 2 badania z krwi: tzw. krzywą cukrową oraz krzywą insulinową. Dopiero lekarz diabetolog lub endokrynolog, na podstawie wyników tych badań, będzie mógł postawić diagnozę oraz wdrożyć leczenie. Czasem, aby ustabilizować poziom glukozy we krwi (w łagodniejszych przypadkach), wystarczy zmiana trybu życia na bardziej regularny – modyfikacja diety (produkty z niskim indeksem glikemicznym, niewielkie posiłki spożywane co 2-3 h), włączenie lekkiej aktywności fizycznej, uregulowanie snu, redukcja stresu. Więcej na te tematy może Pani przeczytać w naszych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/hipoglikemia-przyczyny-objawy-kuracja

https://zdrowie.parenting.pl/insulinoopornosc

https://portal.abczdrowie.pl/test-obciazenia-glukoza

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.