Co należy robić z tym bólem w pachwinie?

Z dziedziny flebologii. Zaczął pojawiać się w prawej pachwinie ból (kłucie, ucisk). Po szybkim chodzeniu lub długim siedzeniu (praca siedząca). Brak widocznego obrzęku w tym miejscu, lub stwardnienia żył. Na prawej nodze był 1,5 roku temu zabieg wycinania żylaków powierzchniowych, jednak żyła pachwinowa pozostała nieruszona jako jeszcze sprawna. USG Dopplera mam dopiero za miesiąc i wtedy mogę starać się o decyzję lekarza co do leczenia. Czy wymienione objawy sugerują, że sprawa wymaga natychmiastowej interwencji? Czy powinienem podjąć jakieś środki do tego czasu w profilaktyce? Dziękuję za odpowiedź Lat 38

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

na podstawie opisu objawów, nie wydaje się, żeby sprawa wymagała natychmiastowej interwencji. Jednakże, zawsze istnieje ryzyko, że ból w pachwinie może być wynikiem poważniejszego problemu, takiego jak zakrzepica żylna. W przypadku nasilenia objawów ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić badanie USG Dopplera.

W międzyczasie może Pan podjąć kilka działań w celu zmniejszenia bólu i poprawy krążenia. Warto zastosować chłodzące okłady, aby zmniejszyć ból i napięcie mięśni. Zalecane jest również unikanie długiego siedzenia i stania w jednym miejscu oraz powinien Pan zacząć wykonywać lekkie ćwiczenia, które pomogą wzmocnić mięśnie i poprawić krążenie. Przy chorobach żylnych, w razie możliwości, należy wyeliminować z diety pokarmy bogate w tłuszcze.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pan w materiałach, do których odsyłam w linkach poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-moj-wynik-usg-doppler-zyl-konczyn-dolnych

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-operowana-jest-zakrzepica-konczyn-dolnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.