Zapytaj lekarza

7 3 6 , 4 1 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak operowana jest zakrzepica kończyn dolnych?

W 2005 r. miałem wszczepioną endoprotezę prawego stawu biodrowego. Po tej operacji zaczęły puchnąć mi nogi. Byłem u chiruga naczyniowego, który stwierdził, iż mam zkrzepicę i gdybym był kobietą, to radziłby mi operować żylaki, ale ponieważ jestem mężczyzną, to chodzę w spodniach i tego nie widać. Zapisał mi lek, później brałem inny. Ostatnio bóle nóg się nasiliły. Byłem u chiruga i dał mi skierowanie do szpiala na operację żylaków. Na czym taka operacja polega? Cytuję opis badania: "Ultrasonografia - doppler żył kończyny dolnej. W badaniu żył kończyny dolnej prawnej drożne żyły głębokie. Zachowana fazowość oddechowa w żyłach udowych. W pozycji stojącej żyły udowe wydolne. Cechy niewielkiej niewydolności żyły podkolanowej. W żyłach głębokich podudzia drobne, stare zmiany pozakrzepowe. Żyła odpiszczelowa poszerzona, najszersza na udzie, o średnicy ok. 8 mm, drożna, niewydolna z kilkoma poszerzonymi bocznicami tworzącymi żylaki. Na wysokości połowy łydki od strony przednio-przyśrodkowej poszerzony niewydolny perforator do żył piszczelowych tylnych. Kolejny niewydolny perforator na tej samej wysokości od strony tylno-przyśrodkowej do żył śródmięśniowych. Żyła odstrzałkowa wąska, drożna, wydolna.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Ta operacja jest procedurą dosyć prostą. Po wykonaniu 2 nacięć w pachwinie i tuż nad kostką przez zmienione żyły przeciąga się giętką prowadnicę ze stalowej linki. Za pomocą tej prowadnicy usuwa się żylaki. Następnie przez malutkie nacięcia usuwa się pozostałe perforatory (to od nich zależy późniejszy nawrót). Operacja taka trwa ok. 1,5 godziny, po jej zakończeniu nogi bandażuje się od pachwiny aż po kostki. Z reguły bardzo poprawia estetykę, niestety, jej wpływ na ilość zakrzepowych epizodów jest dyskusyjny.

Lekarz, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy