Jak operowana jest zakrzepica kończyn dolnych?

W 2005 r. miałem wszczepioną endoprotezę prawego stawu biodrowego. Po tej operacji zaczęły puchnąć mi nogi. Byłem u chiruga naczyniowego, który stwierdził, iż mam zkrzepicę i gdybym był kobietą, to radziłby mi operować żylaki, ale ponieważ jestem mężczyzną, to chodzę w spodniach i tego nie widać. Zapisał mi lek, później brałem inny. Ostatnio bóle nóg się nasiliły. Byłem u chiruga i dał mi skierowanie do szpiala na operację żylaków. Na czym taka operacja polega? Cytuję opis badania: "Ultrasonografia - doppler żył kończyny dolnej. W badaniu żył kończyny dolnej prawnej drożne żyły głębokie. Zachowana fazowość oddechowa w żyłach udowych. W pozycji stojącej żyły udowe wydolne. Cechy niewielkiej niewydolności żyły podkolanowej. W żyłach głębokich podudzia drobne, stare zmiany pozakrzepowe. Żyła odpiszczelowa poszerzona, najszersza na udzie, o średnicy ok. 8 mm, drożna, niewydolna z kilkoma poszerzonymi bocznicami tworzącymi żylaki. Na wysokości połowy łydki od strony przednio-przyśrodkowej poszerzony niewydolny perforator do żył piszczelowych tylnych. Kolejny niewydolny perforator na tej samej wysokości od strony tylno-przyśrodkowej do żył śródmięśniowych. Żyła odstrzałkowa wąska, drożna, wydolna.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Ta operacja jest procedurą dosyć prostą. Po wykonaniu 2 nacięć w pachwinie i tuż nad kostką przez zmienione żyły przeciąga się giętką prowadnicę ze stalowej linki. Za pomocą tej prowadnicy usuwa się żylaki. Następnie przez malutkie nacięcia usuwa się pozostałe perforatory (to od nich zależy późniejszy nawrót). Operacja taka trwa ok. 1,5 godziny, po jej zakończeniu nogi bandażuje się od pachwiny aż po kostki. Z reguły bardzo poprawia estetykę, niestety, jej wpływ na ilość zakrzepowych epizodów jest dyskusyjny.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty