Co oprócz tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Tabletki antykoncepcyjne mają jedną z najwyższych skuteczności w zapobieganiu ciąży. Jednak istnieje minimalne ryzyko ciąży. I te dwa zdania to są najczęściej powtarzane zdania na forach, w literaturze itp. Proszę więc o doradzenie, co można stosować dodatkowo, aby to ryzyko zmniejszyć, ale żeby tą dodatkową metodą nie była prezerwatywa, czy zabieg chirurgiczny (spirale, wazektomia itp. odpadają), abstynencja seksualna przez cały czas. Wiem, że nawet połączenie dwóch metod o skuteczności każdej = 99,99%, nie daje nadal 100% pewności, co jest logiczne i zgodne z rachunkiem prawdopodobieństwa, ale wole mieć 99,9999999% pewności, niż "tylko" 99,99%. Pewnie jeszcze spora część osób z forum też by się do tego tematu przyłączyła. Proszę o fachową opinię, a nie wypowiedzi forumowiczów nie będących lekarzami.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Faktycznie, antykoncepcja hormonalna jest najskuteczniejszą metodą antykoncepcyjną. Minimalne ryzyko ciąży, o którym Pani wspomina, związane jest z zasadami przyjmowania preparatu. Przypadki zapłodnień w trakcie stosowanie tej metody związane są z nieprzestrzeganiem podstawowych reguł załączonych do opakowania każdego preparatu. Radziłabym przeczytać całą książeczkę załączoną do tabletek. Do najczęstszych błędów zalicza sie nieterminowość przyjmowania poszczególnych tabletek (głównie opóźnienie powyżej 12 godzin), popijanie leków sokiem grejfrutowym, stosowanie antybiotyków i innych leków osłabiających działanie tabletek.

Jeżeli nie dopuści Pani do tego typu naruszeń nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia.
Jeżeli jednak nadal będzie się Pani obawiać zajścia w ciążę, proponowałabym stosować prezerwatywę, jako drugi środek, choć jak powtarzam, jest to całkowicie zbędne.
Pozdrawiam.