Co oznacza brak odczuwania emocji u 18-latka?

Witam Mam dość dziwny i niezrozumiały dla mnie problem. Otóż od przeszło 3 miesięcy nie odczuwam emocji, uczuć itp. Nie odczuwam potrzeby miłości czy chęci pokochania kogoś. Czynniki które wywołują strach, stres czy szczęście przestały jakby na mnie działać a w miejscu nich pojawiły się rozmyślania i mechaniczne wręcz skupienie na wykonywanej czynności (nauka, praca itp.). Czy mi z tym źle? Właściwie to nie lecz mam obawy, że odbije się na mnie kiedyś np; kiedy będę w innym związku.

Dzień dobry.

Według mojej opinii ciężko stwierdzić jakieś szczegółowe informacje diagnostyczne z Pani opisu.
Zatem proponuję wizytę u psychoterapeuty - prywatnie lub w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Z życzeniami odwagi i powodzenia,
Dariusz Pysz-Waberski

Brak kontaktu z własnymi emocjami i uczuciami, który Pana niepokoi nie jest stanem normalnym. Skupienie uwagi na wykonywanym zadaniu do tego stopnia, że nie pozostaje miejsca na nic innego może być wywołane w skutek silnego stresu, lub osłabienia procesów uwagi. W obu przypadkach brak reakcji z Pana strony może nieść za sobą poważne konsekwencje w przyszłości.
Zachęcam Pana do skorzystania z pomocy specjalisty. Jeśli jest Pan jeszcze uczniem, może Pan poszukać wsparcia u szkolnego psychologa, jeśli zakończył Pan edukację, najlepszym wyborem będzie psychoterapeuta, lub neuropsycholog.

Witam, ma Pan rację że w przyszłości, przypadku gdy stan się utrzyma, nie jest przejściowy, może mieć to wpływ na Pana relacje, utrudnić uzyskanie bliskości, więzi z partnerem. Warto zwrócić się o pomoc psychologiczną, zastanowić się jaka może być przyczyna anhedonii. Czasami można mieć wrażenie że brak intensywnych emocji jest czymś zbawiennym, ponieważ nie zawsze wiążą się one z pozytywnymi momentami (stres przed egzaminem), czasem powodują negatywne odczucia jak strach. Emocje spełniają ważne funkcje. Informują o naszych potrzebach, celach, decydują o motywacji, mają swoje specyficzne role, pełnią ważną funkcję w procesie uczenia, wpływają na proces zapamiętywania, wspomnienia. Anhedonia odziera rzeczywistość z kolorów, jak potrawa bez przypraw. Przesyłam link do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/anhedonia-przyczyny-objawy-leczenie. Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl