Brak odczuwania uczuć

Witam mam na imię Adam i mam pewien problem. Od pewnego czasu nie czuje uczuć , wszystko jest mi obojętne , nie czuje szczęścia , przyjemności z rzeczy materialnych , nie czuje gniewu i strachu. Nie mogę nawet myśleć mam tzw. "pustkę w głowie" , czuję się jak maszyna bez uczuć , tylko aby funkcjonować. Kilka miesięcy temu tych problemów nie miałem. Byłem radosny i czerpałem przyjemność z życia i bardzo dużo okazywałem uczucia innym. Czy są jakieś leki ? Z góry serdecznie dziękuje za pomoc.

Witam,
objawy, które Pan opisuje to stan anhedonii, czyli braku uczuć. Powodem takiego stanu rzeczy może być wiele zdarzeń. najlepiej będzie udać się do psychoterapeuty i dowiedzieć się jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy.
Po tak krótkiej nocie ciężko cokolwiek spekulować. Potrzebuje się Pan również zastanowić czy Pana zachowanie ma jakiś związek z wydarzeniami ostatnich miesięcy w Pana życiu. Te i wiele innych pytań usłyszy Pan pewnie u specjalisty. Bardzo trudno jest pomóc bez kontaktu i dalszych informacji.

Pozdrawiam
Lidia Polsakiewicz-Grzesiczek

Taka nagła zmiana zachowania i przeżywania jaką Pan opisuje może być reakcją na jakieś ważne i może trudne wydarzenie. Jeśli taki stan będzie się utrzymywał może warto porozmawiać o tym z psychologiem. W trakcie rozmowy można się zastanowić, czy ostatnio wydarzyło się coś w pana życiu, czy jest coś co pana martwi i zastanawia się pan nad rozwiązaniem.

W drodze sprostowania przedmówczyni anhedonia to brak zdolności doświadczenia szczęścia, radości. W Pana przypadku to postać aleksytymii, która może być przejściowym stanem ducha lub przejawem powstającego zaburzenia psychicznego. Reasumując zalecam jednak konsultację psychologiczną.

Warto, żeby skorzystał Pan z pomocy specjalisty. Mogą to być początki zaburzeń depresyjnych, ale niekoniecznie. Zależy to także od kontekstu sytuacyjnego i wywiadu dotyczącego historii chorób w rodzinie oraz Pana historii życia. Postawienie diagnozy pozwoli na dobranie formy pomocy- psychoterapii i/lub farmakoterapii.

Pisze Pan, że przestał od pewnego czasu odczuwać emocje, że przedtem tego nie było. Przedtem czyli kiedy? Kiedy tak nie było? Co się stało, co mogło być przyczyną tego stanu? Aleksytymikiem nie staję się nagle. Pan wyraźnie pisze, że odczuwał radość, a teraz nie odczuwa. Jest Pan w wieku budowania tożsamości, poszukiwań swojej roli osobistej, zawodowej, hormony buzują. I to należy wziąć pod uwagę. Poza tym stres, może żyje Pan w jakimś napięciu? Wszystkie czynniki należy wziąć pod uwagę, może Pan ich poszukać przyglądając się refleksyjnie sobie np podczas wizyty u psychologa, psychoterapeuty, specjalisty dającego wsparcie i pomoc. Może Pan skorzystać z pomocy u mnie, 698661921 Zielona Góra