Co oznacza niewydolność zewnątrzwydzielnicza trzustki?

Witam czy niewydolnośc zewnątrzwydzielncza trzustki to cos powaznego? czy jest to przewlekle imoze wystepowac gdy amylaza i lipaza oraz alt asp ggtp i lipidogram sa w normie? z góry dziekuje i pozdrawiam

Witam serdecznie. W wypadku występowania zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki stosuje się substytucję farmakologiczną enzymów trzustkowych. Jest to stan jak najbardziej powazny. Chorobę diagnozuje się min na podstawie nieprawidłowości w w/w badaniach.