Co oznacza różowy śluz w ciąży?

Dzien dobry. Jestem w 16 tygodniu ciąży. Dziś rano podczas wizyty w toalecie zauważyłam na papierze toaletowym lekko różowy śluz. Stało się to raz. Podczas kolejnych wizyt w toalecie nic takiego nie miało powtórki. Nie odczuwam skurczów brzucha, jedynie lekkie rozciąganie (odczuwane od początku ciaży, wiadomo, dzidziuś rośnie :) ). Wizytę u lekarza planowaną mam dopiero za 2 tygodnie. Czy powinnam zgłosić się wcześniej? Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witam,

każde plamienie w ciąży należy skonsultować z ginekologiem – może być konieczne wykonanie badania USG. Jeżeli śluz podbarwiony krwią pojawił się jednorazowo i nie towarzyszyły mu żadne dolegliwości budzące skojarzenia z czynnością skurczową macicy, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw. O wydzielinie z pochwy w ciąży może Pani przeczytać w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-ciazy-rodzaj-nieprawidlowosci.

Plamienie to może być spowodowane zmianami hormonalnymi, obecnością krwiaka lub pęknięciem naczynia krwionośnego śluzówki. Trudno to ocenić bez badania i znajomości przebiegu ciąży oraz Pani stanu zdrowia. Na pewno warto warto pamiętać o odpoczynku i w razie ponownego pojawienia się krwi lub plamienia, niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić na IP.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-bol-brzucha-w-ciazy-jest-niebezpieczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.