Co oznacza silny ból w okolicach nadbrzusza?

Witam, zwracam się z błagającą prośbą o pomoc mojemu tacie. Wiek 55 lat, pracownik budowlany od ponad 30 lat. Od około pół roku występował ból w okolicy nadbrzusza, pod mostkiem(promieniujący). Od ostatnich kilku tygodni ból się nasilił, przez ostatnie dni nie dając tacie normalnie spać, skupić się ani wykonywać żadnych prac, funkcjonować. Od początku występowania dziwnego uczucia w nadbrzuszu zrobiony został szereg badań zasugerowanych przez kilku lekarzy jak również na SORze (około 4 miesiące temu zaczęło boleć tak, że nie mógł wytrzymać - obawialiśmy się zawału. Po 11 godzinach spędzonych na SORze zrobione zostały badania krwii i EKG wykluczające problemy z sercem(?). W międzyczasie wykonane usg. Około 2 miesiące temu wykonana została gastroskopia z wycinkiem, stwierdzona została obecność helicobacter pylori oraz nadżerka. Antybiotyk oraz przyjmowanie inhibitorów pompy protonowej kilku różnych firm nie przyniósł żadnego skutku(przez pierwszy tydzień zażywania antybiotyku ból praktycznie zanikł- szybko wracając). Przez ostatnie kilkanaście dni problemy żołądkowe po posiłku - wypróżnianie ok 5x dziennie (mogło być to skutkiem zażywania leków?). W międzyczasie tata był jeszcze raz u gastrologa, dostał kolejny antybiotyk na Helicobacter pylori, niestety ból jest z dnia na dzień coraz większy, ostatnie 2 noce tata nie spał wcale. Ból narasta po posiłkach, w ostatnich dniach bardzo spadło samopoczucie. Nie występują wymioty jednak mówi, że ,,się zbiera na wymioty". Praktycznie nie ma możliwości leżeć ,,na krzyż" - ból zmniejsza się przy siedzeniu w kucki.Tata najbardziej obawia się raka wątroby/trzuski bo to właśnie mniej więcej ta wysokość. Wyniki badan: https://zapodaj.net/6a04fd3aaa3c6.png.html https://zapodaj.net/aa215109ab112.png.html https://zapodaj.net/3f5603fa6fafd.png.html https://zapodaj.net/d863931d6f4a1.png.html https://zapodaj.net/2c1a54fe5ba08.png.html Jestem w stanie natychmiast wypisać/sfotorgrawować wszystkie wyniki jego badań oraz leki które zażywał. BŁAGAMY o każdą pomoc / radę / namiar na lekarza który potrafi pomoc. (Mieszkamy pod Warszawą).

Lek. Wojciech Zygmunt

Objawy wg. mnie sugerują patologię trzustki. Ostre zapalenie lub przewlekłe zapalenie. Trzustka jest stłuszczała, więc nie wykazuje w USG typowych cech patologii. Warto oznaczyć amylazę i lipazę oraz przeprowadzić ponowną diagnostykę różnicową bólów brzucha. Podczas diagnostyki/leczenia przez kilka dni należy utrzymywać dietę "0". Należy całkowicie zaprzestać spożywania alkoholu (jest to jedna z głównych przyczyn występowania zapalenia trzustki). Pomocne może być wdrożenie suplementacji enzymami trzustkowymi do każdego posiłku (np. preparat Kreon). To wszystko to oczywiście moja sugestia. Należy to przedyskutować z lekarzem po zebraniu dokładnego wywiadu i badaniu klinicznym. Pozdrawiam i życzę zdrowia.