Co oznacza ta wydzielina u ciężarnej?

Witam, Bardzo prosze o porade. Jestem w 15tc, od 3 dni biore antybiotyk Amoksiklav z powodu infekcji gornych drog oddechowych. Kuracja antybiotykiem (2x dziennie 2x Multilac) jeszcze przez 4 dni. Dzisiaj zaobserwowałam białą wydzielinę z pochwy o konsystencji świadczącej o infekcji grzybiczej. Czy w zwiazku z tą sytuacją lekarz po wywiadzie (teleporada) będzie mógł mi przepisać lek na infekcje czy konieczna będzie wizyta w gabinecie? Nie wiem co robić. Wszędzie są informacje żeby nie bagatelizować a przecież w trakcie choroby nie mogę udać się na normalną konsultacje :(

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli wydzielina ta pojawiła się w trakcie antybiotykoterapii, a dodatkowo zauważyła Pani dolegliwości typu pieczenie sromu, swędzenie itd., to bardzo prawdopodobne, że przyczyną jest kandydoza pochwy. Pojawia się zwłaszcza gdy zostanie przetrzebiona flora bakteryjna (co jest skutkiem zażywania antybiotyków) oraz podczas ciąży, ponieważ wahania hormonalne temu sprzyjają. Więcej w naszym artykule, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-w-ciazy.

Trudno powiedzieć, czy ginekolog przepisze Pani leki – wskazanym byłoby upewnić się, że faktycznie jest to infekcja grzybicza, a ciąży nic nie zagraża. Proszę pamiętać, że w okresie ciąży należy ograniczyć stosowanie leków do niezbędnego minimum. Toteż preparaty przeciwgrzybicze powinny być stosowane tylko wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność.

Do tego czasu może Pani zastosować probiotyki – podczas antybiotykoterapii powinny być zażywane doustnie, a w przypadku ryzyka wystąpienia kandydozy pochwy – również należy zastosować probiotyki ginekologiczne. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zmniejsz-ryzyko-zakazen-w-ciazy-aby-ochronic-siebie-i-dziecko.

Proszę także pamiętać o diecie bogatej w witaminie C, ponieważ ma ona wpływ na hamowanie infekcji – nie tylko o podłożu grzybiczym. Jeżeli te starania nie przyniosą rezultatu, wówczas warto zgłosić się na wizytę do gabinetu ginekologicznego.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.