Czy mam przyspieszyć wizytę u lekarza?

Witam! Jutro wchodzę w 24. tydzień ciąży. 3 dni temu wieczorem poczułam specyficzny zapach drożdży z mojej wkładki. Nie był jakoś bardzo intensywny, ale jednak wyczuwalny. Wiem, że może to świadczyć o drożdżycy (grzybicy), jednak żadnych innych objawów nie mam. Żadnego swędzenia, pieczenia, śluz właściwie od początku ciąży raz jest obfitszy raz jest go mniej. Raz bardziej biały, raz lekko żółty. Zastanawiam się czy powinnam spieszyć z pójściem do swojego lekarza, czy wystarczy jak przy następnej wizycie, która mam za 2 tygodnie wystarczy jak mu o tym wspomnę... Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zapach drożdży faktycznie jest charakterystyczny dla grzybicy – proszę pamiętać, że infekcje tego typu są częste w ciąży, choćby z uwagi na brak równowagi hormonalnej w organizmie, a zatem i brak równowagi mikrobiologicznej w pochwie. W początkowym stadium objawy kandydozy mogą nie być nasilone, zaś wzmożona produkcja śluzu w pochwie podczas ciąży może dodatkowo utrudniać ocenę sytuacji. Odsyłam do przydatnego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-w-ciazy.

Zatem trudno stwierdzić, czy jest to infekcja, natomiast raczej nie obliguje to Pani do przyspieszenia wizyty u ginekologa. Oczywiście, jeśli cokolwiek Panią niepokoi, to warto skonsultować to ze specjalistą, ale ponieważ nic Pani nie doskwiera, to sądzę, że nie musi się Pani nadmiernie spieszyć. Może pomocny będzie ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy.

Może Pani także przeciwdziałać infekcji – choć wiele leków w okresie ciąży jest niewskazanych, to dozwolone jest stosowanie probiotyków ginekologicznych – w formie żelu do użytku zewnętrznego – które pomogą w przywróceniu właściwego, kwaśnego, pH pochwy i przy okazji przyspieszą ewentualne leczenie infekcji grzybiczej. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zmniejsz-ryzyko-zakazen-w-ciazy-aby-ochronic-siebie-i-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.