Co oznacza taka diagnoza dla 67-latki?
Witam serdecznie. Proszę o pomoc w zrozumieniu diagnozy. Badanie TK serca w ocenie calcium score. W wykonanym badaniu TK uwidoczniono 1535 jednostek AGATSTONA zwapnień. Rozkład jest następujący. LAD-166 jednostek LCX-219 jednostek, RCA-1150 jednostek. Uwapnione blaszki miażdżycowe w ścianie łuku aorty. Pień płucny 31mm prawa tętnica płucna 27mm, lewa tętnica płucna 25mm. Płyn w zachyłkach śródpiersia. Bardzo proszę o pomoc. Bardzo się martwię Mama ma 67 lat. Dziękuje bardzo za pomoc

MĘŻCZYZNA, 47 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
badanie TK calcium score ma na celu ocenę zwapnień w tętnicach wieńcowych, które umożliwia ocenę rozwoju choroby wieńcowej. Widoczne w badaniu zwapnienia wskazują na istnienie choroby wieńcowej.
Natomiast skala Agatstona służy do oceny ryzyka ewentualnego ryzyka sercowo-naczyniowego w przeciągu najbliższych 5 lat – wartość powyżej 400 oznacza znaczne ryzyko takiego incydentu, co wynika z wysokiego poziomu zwapnienia tętnic w przebiegu miażdżycy – w opisie badania oznaczono aż 1535 jednostek skali Agatstona.
Pani mama powinna jak najszybciej skonsultować wyniki badania TK z lekarzem, który na nie skierował – ocena wyniku powinna przebiegać w oparciu o stan pacjenta, a także historię chorób, w tym miażdżycy.
Więcej informacji na temat miażdżycy odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/miazdzyca.