Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza taka diagnoza dla 67-latki?

Witam serdecznie. Proszę o pomoc w zrozumieniu diagnozy. Badanie TK serca w ocenie calcium score. W wykonanym badaniu TK uwidoczniono 1535 jednostek AGATSTONA zwapnień. Rozkład jest następujący. LAD-166 jednostek LCX-219 jednostek, RCA-1150 jednostek. Uwapnione blaszki miażdżycowe w ścianie łuku aorty. Pień płucny 31mm prawa tętnica płucna 27mm, lewa tętnica płucna 25mm. Płyn w zachyłkach śródpiersia. Bardzo proszę o pomoc. Bardzo się martwię Mama ma 67 lat. Dziękuje bardzo za pomoc
MĘŻCZYZNA, 47 LAT około miesiąca temu

Uwaga - zawał!

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

badanie TK calcium score ma na celu ocenę zwapnień w tętnicach wieńcowych, które umożliwia ocenę rozwoju choroby wieńcowej. Widoczne w badaniu zwapnienia wskazują na istnienie choroby wieńcowej.

Natomiast skala Agatstona służy do oceny ryzyka ewentualnego ryzyka sercowo-naczyniowego w przeciągu najbliższych 5 lat – wartość powyżej 400 oznacza znaczne ryzyko takiego incydentu, co wynika z wysokiego poziomu zwapnienia tętnic w przebiegu miażdżycy – w opisie badania oznaczono aż 1535 jednostek skali Agatstona.

Pani mama powinna jak najszybciej skonsultować wyniki badania TK z lekarzem, który na nie skierował – ocena wyniku powinna przebiegać w oparciu o stan pacjenta, a także historię chorób, w tym miażdżycy.

Więcej informacji na temat miażdżycy odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/miazdzyca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy