Co oznacza taka wydzielina po stosunku w ciąży?

Witam. Jestem w 23 tygodniu ciąży. Od pewnego czasu po stosunku (używamy z mężem prezerwatyw aby uniknąć jakichkolwiek infekcji) zauważyłam nadmiar śluzu z małą kropka brązowego śluzu. Reszta śluzu jest przezroczysto biała ale jest jej zaraz po stosunku dużo więcej niż zwykle. Wizytę u ginekologa mam dopiero za tydzień dlatego chciałam się poradzić tutaj przed ponieważ bardzo mnie to martwi i nie wiem czy to normalne a to moja pierwsza ciąża po wcześniejszych poronieniach w 1 trymestrze. Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety, podczas którego wiele się zmienia. Jedną ze zmian, jakie można zauważyć jest zwiększenie ilości śluzu z pochwy, które jest prawidłowym i naturalnym objawem w ciąży.

Zwiększona ilość śluzu związana jest ze zwiększona produkcją estrogenów oraz większym niż do tej pory przepływem krwi w obrębie narządów rodnych. Śluz pełni bardzo ważną rolę w ciąży. Chroni on bowiem przed rozwojem infekcji intymnych oraz tworzy czop śluzowy, który zamyka szyjkę macicy.

Najprawdopodobniej więc nie ma Pani powodów do obaw, choć wizyta u ginekologa oczywiście nie zaszkodzi.

Przydatne informacje znajdzie Pani również w jednym z naszych artykułów, który znajduje się pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-ciazy-rodzaj-nieprawidlowosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.