Co oznacza taki brak wspomnień?

Dzień dobry. Martwi mnie czasem to, że praktycznie... nie mam wspomnień. Nie mogę "odtworzyć" krótszych czy dłuższych chwil z przeszłości jak filmu. Mam tylko bardzo krótkie i niewyraźne przebłyski. Dotyczy to nie wybranego okresu, lecz całego życia. To, co zdarzyło się w moim dotychczasowym życiu, pamiętam bardziej jako suche fakty. Niby bardzo dobrze zapamiętuję twarze, tzn. jestem w stanie np. bardzo szybko rozpoznać konkretną osobę, nawet jeśli nosi maseczkę. Przychodzi mi to dosłownie w mgnieniu oka, a wiem, że niektórzy mają z tym problem. Dziwi mnie to, że z jednej strony brakuje mi takich typowych wspomnień, a z drugiej... jakby mój umysł działał na zasadzie nieruchomych kadrów. Wiem (mniej "pamiętam"), że jako dziecko miałem bardzo żywe wspomnienia. Tak samo płynnie szło mi wyobrażanie sobie jakichś wydarzeń, jakbym wyświetlał film. Na co to może wskazywać?...

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry,

Ciężko jednoznacznie stwierdzić jaka jest przyczyna Pana braku wspomnień, jednakże od strony psychologicznej warto by było się zastanowić, jakie okoliczności towarzyszyły Panu w przeszłości, czy były to raczej sytuacje stresujące lub może traumatyzujące. Często brak wspomnień jest efektem mechanizmu obronnego, kiedy człowiek uczy się nie przeżywać emocji w danej chwili gdyż są zbyt zagrażające. Mechanizm polega na odcięciu się od uczuć, aby nie przeciążyć organizmu. Emocje natomiast są czynnikiem, który współpracuje z funkcjami poznawczymi, czyli między innymi z zapamiętywaniem wydarzeń.

Zdarza się, że będąc pod wpływem chronicznego stresu zmienia się nawet struktura poszczególnych części mózgu w tym przypadku np. hipokampa, który odpowiada między innymi za procesy pamięci.

(Tak, np. przez hormony stresu osoby, które cierpią na depresję mają również zaburzenia pamięci).

Jeśli nie przeszedł Pan poważnych urazów głowy możliwe, że należy doszukiwać się przyczyn psychologicznych.

Jeśli tak, warto spróbować porozmawiać z terapeutą. Będzie możliwość skonfrontować możliwe przyczyny i ewentualnie zlecić dalsze badana.

W przypadku przyczyn podlegających terapii, wskazane może być ćwiczenie uważności i próba świadomego przeżywania wszystkiego co się wydarza.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

Anna Byczko