Dlaczego pojawiają się u mnie takie dolegliwości?

Witam Mój problem to uderzenia gorąca, potliwość całego ciała przez myśli takie jak miłe a jednocześnie przykre wspomnienia, sytuacje z przeszłości, zachowania, słowa. Wydarzenia o których chce się zapomnieć, wydarzenia żenujące i te szczęśliwe (świadomość tego, że nigdy już nie wrócą). Przebłyski z wspólnego życia z byłym partnerem oraz z ludźmi, z którymi już nie utrzymuje się kontaktu. Wszystkie te i podobne myśli powodują napad gorąca. Przeżywam takie coś głównie wtedy gdy myślę i przypominam sobie o tym w pełni świadomie. Zawsze w trakcie zasypiania. Co to może być?

Szanowna Pani,

Umysł ludzki działa w ten sposób, że myśli, emocje, doznania z ciała (fizjologiczne) i zachowania są ze sobą wzajemnie powiązane i mają na siebie wpływ. To co Pani opisuje jest naturalnym zjawiskiem wynikającym z tego, że myśl (np. wspomnienie z przesłości) powoduje emocję (np. radość lub smutek) oraz doznanie z ciała (uczucie gorąca). Jeśeli jednak te myśli i doznania są dla Pani problematyczne zalecam konsultację z psychologiem lub psychoterapęutą. Szczególnie ze swej strony doradzam psychoterapię poznawczo-behawioralną.

Pozdrawiam