Mózg jest bardzo skomplikowanym organem i na obecnym etapie nie jesteśmy w stanie trwale usunąć konkretnego wspomnienia w sposób wybiórczy i precyzyjny. Leczenie – czy to za pomocą hipnozy, czy nawet elektrowstrząsów – nie daje nam gwarancji na trwałe wymazanie zdarzeń z pamięci. Zwłaszcza, że wspomnienia problematyczne, trudne i traumatyczne odciskają się w mózgu intensywnie, niczym niezagojone rany i blizny. Nie do końca jest też jasne, na ile takie rozwiązanie byłoby korzystne. Zwykle trudne wspomnienia są osadzone w szerszym kontekście zdarzeń, będących ważną treścią całego życia.
Jest jednak możliwość zobojętnienia bolesnych wspomnień w taki sposób, aby nie przysparzały cierpienia. Psychoterapia w podejściu EMDR polega na odwrażliwianiu za pomocą bilateralnej stymulacji mózgu (najczęściej za pomocą ruchu gałek ocznych). Innymi słowy pomaga ona w szybszym przetworzeniu bolesnych wspomnień i wpisaniu ich na ścieżkę narracyjną. Gdy tak się dzieje, najczęściej motywacja by pozbyć się problematycznego wspomnienia znika, ponieważ owo wspomnienie przestaje budzić w nas tak silne emocje. Każde zdarzenie zapisane w pamięci, odpowiednio przetworzone, może być źródłem korzyści w postaci doświadczenia.
Szanowna Pani,
Dziękuję za to pytanie.
Ogólnie rzecz biorąc dzięki hipnozie można doprowadzić do zaistnienia wielu różnych zjawisk (włączając w to amnezję) pod warunkiem jednak, że jest to z korzyścią dla pacjenta oraz że on sam, na poziomie zarówno świadomym jak i nieświadomym, dąży do takiego rezultatu.
Na przykład, jeżeli osoba przeprowadzająca hipnoterapię miałaby próbować nakłonić osobę do zrobienia czegoś (np. zjedzenia brukselki) to nawet w głębokim stanie hipnotycznym jeżeli jest to wbrew woli osoby w transie (która na przykład nie lubi brukselki) nie będzie to skuteczne - osoba wybudzi się z transu. Jeżeli jednak jest to zgodne z jej wewnętrznymi potrzebami (np. uwielbia brukselkę) to jak najbardziej posłucha takiej sugestii. Ta sama reguła aplikuje się na inne sytuacje i zjawiska. Teoretycznie więc byłoby możliwe doprowadzenie do zapomnienia przykrych wspomnień, musiałaby jednak być Pani na to gotowa i chętna zarówno na poziomie świadomym jak i nieświadomym.
Poszukując dla siebie ośrodka wykonującego hipnozę należy być ostrożnym i unikać różnych "specjalistów" balansujących na pograniczu nauki i ezoteryki. W Polsce osobami specjalizującymi się w rzetelnym podejściu do hipnozy są osoby wyszkolone w nurcie psychoterapii ericksonowskiej.
Życzę Pani znalezienia dobrego dla siebie rozwiązania.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Utrata pamięci u męża a hipnoza jako forma leczenia – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Hipnoza a lęk do prowadzenia auta – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czy hipnoza może pomóc przy nerwicy lękowej? – odpowiada Mgr Dominika Wieland-Lenczowska
- Trening Schultza a hipnoza – odpowiada Mgr Anga Aleksandrowicz
- Utrata pamięci po wypadku samochodowym – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Czy możliwe jest, że ta hipnoza na mnie też wpłynęła? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Czy hipnoza może przynieść pozytywne skutki? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Leczenie chorobliwej zazdrości poprzez hipnozę – odpowiada Mgr Justyna Plucińska
- Hipnoza w leczeniu uzależnienia od Internetu, nikotyny i toksycznych znajomości – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Jak radzić sobie z wydarzeniami z przeszłości? – odpowiada Mgr Aneta Dom
artykuły
Amnezja - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, leczenie
Amnezja to zjawisko, które należy różnicować z chw
EMDR w pracy z traumami i zaburzeniami stresu pourazowego
Każdy z nas na jakimś etapie życia doświadczył str
Pokoncertowa amnezja może dopaść każdego. "Wyczerpujące dla mózgu"
Dla wielu koncert Beyoncé Giselle Knowles-Carter,