Trening Schultza a hipnoza

Witam. Ostatnio na obozie sportowym była pani psycholog. Przeprowadzała z nami treningi mentalne itd. Mieliśmy, także ćwiczenie na którym mieliśmy położyć się na ziemi i ona nam czytała jak np. czujemy lewą rękę, prawą nogę, staje się ciężka itd. Wydaje mi się że to był trening Schultza, jakoś tak. Moje pytanie jest następujące. Czy to był jakiś rodzaj hipnozy ?

Witam,

Dzięki relaksacji neuromięśniowej i autosugestiom, osoba wchodzi w stan autogenii - będąc w nim znajduje się wpływem własnego oddziaływania.
Zatem równica pomiędzy stanem hipnotycznym a autogennym polega na tym, że w przypadku hipnozy, osoba znajduje się pod wpływem działania drugiej osoby, a w autogenii pod wpływem samego siebie.

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571?fref=nf

Trening autogenny, trening progresywny, relaksacja oddechowa to często stosowane w sporcie metody mające na celu uspokojenie zawodnika, wprawienie go w stan przedstartowej gotowości i koncentracji. Są też często częścią treningu wizualizacyjnego, bądź ideomotorycznego i stanowi w nich niejako "rozgrzewkę" do następujących później ćwiczeń wyobrażeniowych.