Hipnoza a możliwość zmian zachowania

Witam. Byłem ostatnio u psychoterapeuty i kazał mi się rozluźnić i podawał jakieś słowa przy tykającym zegarze. Moje pytanie jest następujące. Czy to była hipnoza? Czy mogła wywrzeć na mnie jakiś wpływ? Czy mogłem się jakoś zmienić na gorsze? Czy przed tym zabiegiem byłem taki sam i po zabiegu też? Ciągle nurtują mnie te pytania i boję się, że nie jestem sobą ? Dodam jeszcze, że byłem w pełni świadomi i mówiłem sobie podczas tego, że nic mi nie zrobi i nie przyjmowałem żadnych jego słów.

Hipnoza nie jest wstanie zmienić osobowości czy wpłynąć w opisany przez Pana sposób. Jest to raczej praca nad sobą w głębokim skupieniu, czasem także w wizualizacji. Jeśli czuje Pan dyskomfort w pracy ta metoda- warto o tym powiedzieć swojemu terapeucie.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek ćwiczeń/zadań/procedur psycholog powinien Pana poinformować o ich przebiegu. Jeśli nie uzyskał Pan takiej informacji - warto dopytać, aby nie odczuwać dyskomfortu, który jest bardzo niewskazany w terapii.
Jeśli chodzi o hipnozę - mitem jest, że hipnoza może zmieniać osobowość/zachowanie osoby hipnotyzowanej bez jej wiedzy. Jest to mit szerzony w filmach i niestety przyjmowany bezrefleksyjnie przez społeczeństwo. Hipnoza nigdy nie wywrze na nikogo wpływu, na jaki on sam by się nie zgodził (przykładowo: nie można podczas hipnozy namówić do palenia papierosów kogoś, kto jest absolutnym przeciwnikiem palenia).
Polecam mówić otwarcie o swoich odczuciach podczas terapii i zadawać pytania psychoterapeucie - działanie "mówiłem sobie podczas tego, że nic mi nie zrobi i nie przyjmowałem żadnych jego słów" jedynie powoduje Pana dyskomfort, wzmaga opór a to ostatecznie nie prowadzi do żadnej poprawy. A przecież po poprawę swojego stanu zgłosił się Pan do gabinetu psychologa. Pozdrawiam.