Czy hipnoza mogła wpłynąć na moją osobowość?

Witam, ostatnio uczestniczyłem w tzw. Spoczynku w Duchu Swietym. Po tym spektaklu mialem straszna nerwice ze moglem sie jakos zmienic albo moj charakter zostal zmieniony po tym jak ludzi padali na podloge, histerycznie sie smiali. Znalazlem artykuly Derrena Browna gdzie demaskuje takie spotkania. Czy uczestniczac w takim seansie hipnotycznym czy jak to nazwac bedac swiadomym moglem sie jakos zmienic albo moglo to wplynac na moja osobowosc ?

Witam Pana Serdecznie,

Z tego, co pamiętam, odpowiadałam Panu na pytanie.
Hipnoza nie ma wpływu na osobowość.
Natomiast ma znaczenie to, jakie znaczenie emocjonalne nadaje Pan zdarzeniu hipnotycznemu.

Życze Panu tego, co teraz jest potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Szanowny Panie,

Bardzo mi przykro z powodu Pana negatywnego doświadczenia związanego z hipnozą.
Wokół tej techniki narosło wiele mitów i legend.
Chciałabym sprostować, że hipnoza, chociaż należy do technik sugestywnych, nie ma możliwości zmienienia czyjejś osobowości czy wywierania na kogoś wpływu wbrew jego woli. Prawidłowo wykorzystana hipnoza służy raczej do skoncentrowania uwagi na sprawach mogących służyć pacjentowi, na jego zasobach, ważnych wspomnieniach czy wyobrażeniach.
Jako technika terapeutyczna ma za zadanie służyć zdrowiu pacjenta. Stosowanie jej w celach widowiskowych czy robienia „show” przez ludzi, którzy nie mają wykształcenia medycznego czy terapeutycznego jest po prostu nieetyczne.
Przede wszystkim, prowadzący spotkanie powinien zadbać o komfort i poczucie bezpieczeństwa uczestników: wyjaśnić wykorzystywaną technikę, odpowiedzieć na wszelkie pytania zanim rozpocznie się takiego doświadczenie; uważać na nich podczas jego przebiegu a wreszcie postawić sobie za priorytet troskę o ich stan psychiczny po tego rodzaju doświadczeniu.

Odpowiadając na pana obawy - chociaż hipnoza nie zmieni pana osobowości, to warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort i wybrać specjalistę oraz miejsce, które warte jest zaufania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.