Co oznacza taki guzek widoczny w badaniu TK?

Witam, tomografia komputerowa brzucha wykazała okorowany guzek 12 mm na płytce granicznej trzonu kręgu L3 - zaburzenia kostnienia płytki granicznej. Dodam, że guzek został wykryty przypadkowo podczas diagnostyki brzucha. Od jakiegoś czasu dokuczają mi jednak bóle kręgosłupa ignorowałam objaw sądząc że to ból spowodowany zła postawą. Najsilniejszy ból odczuwam nie w okolicy kręgu L3 a na poziomie karku i klatki piersiowej. Chciałbym dowiedzieć się czy może to świadczyć o występowaniu takich guzów również w innych partiach kręgosłupa i przede wszystkim czy taki zodzaj guza jest rakiem? Oczywiście wiem że muszę udać się do lekarza ale terminy są odległe, proszę więc o porode.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem zdrowia. Przede wszystkim bardzo dobrze, że wykonała Pani już pewne badania, by móc ocenić przyczynę występujących dolegliwości.

Z opisu przedstawionego badania obrazowego kręgosłupa może wynikać, że wyodrębniono zmianę nazywaną guzkiem Schmorla. Powstaje on z włóknistego kawałka chrząstki. Warto zaznaczyć, że stanowią one zagrożenia dla zdrowia, czy życia, jednak warto kontrolować ich wielkość w odpowiednio wyznaczonym czasie. Nieleczone guzki o dużych rozmiarach mogą powodować znaczne dolegliwości bólowe i obniżać przez to komfort życia.

Z racji odległości, trudno jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem ortopedą lub neurologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz ewentualnym leczeniu, aby złagodzić dotychczasowe dolegliwości.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższym artykułem o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/guzek-schmorla

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-guzki-schmorla

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.