Co oznacza taki objaw przy grypie?

Choruję właśnie na grypę. Kaszlę od ponad dwóch tygodni, próbuje odkrztusić flegmę itd. Teraz co prawda kaszel powoli zanika, ale pojawił się nowy osobliwy objaw: czuję, jak bym się przed chwilą zakrztusił śliną/wodą i za żadne skarby nie mogę tego wykrztusić. Cały czas irytujące wrażenie, że mam wodę w gardle na styku układu oddechowego i pokarmowego... Co to może być? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywane przez Pana uczucie może świadczyć o obecności flegmy w gardle. Taki objaw jest czymś zgoła normalnym przy występującej grypie. Najczęściej towarzyszy innym symptomom, takim jak: katar, kaszel, gorączka, czy bólom mięśni oraz głowy.

Flegma w gardle jest lepką wydzieliną, która pojawia się na tylnej ścianie gardła i po niej spływa (stąd może być takie uczucie). Występuje nie tylko przy grypie, ale pojawia się także przy przeziębieniu, chorobie Covid-19 czy zapaleniu zatok.

Aby się jej pozbyć, zaleca się częste czyszczenie nosa i zatok, wietrzenie pomieszczeń celem oczyszczenia powietrza, a także, w razie braku innych przeciwwskazań, inhalowanie się olejkami eterycznymi. Na rynku znajdują się również specjalne preparaty, które rozcieńczają flegmę i ułatwiają jej odkrztuszanie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który został poświęcony tematowi grypy i występującej przy niej dolegliwościach:

https://portal.abczdrowie.pl/grypa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.