Co oznacza taki wynik TK głowy u 67-latki?

Dzień dobry, w związku z przewlekłym zapaleniem zatok, wykonano mi badanie TK głowy z kontrastem. W opisie wskazano: widoczne niszczenie ściany zatoki od strony dołu środkowego czaszki, ubytki struktury kostnej skrzydła większego kości klinowej po stronie lewej - możliwa komunikacja światła zatoki z dołem podskroniowym po stronie lewej. Obustronnie drobne hipodensyjne ogniska o charakterze naczyniopochodnym. Nie stwierdzono ewidentnych cech krwawienia śródczaszkowego. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony. Zróżnicowanie istoty białej i szarej prawidłowe. Struktury mózgowe tylnego dołu czaszki, komora IV bez odchyleń od normy. Struktury kostne uwidocznione w badaniu bez zmian urazowych. Cechy hiperostozy blaszek wewnętrznych łuski kości czołowej, kości skroniowych i ciemieniowych. Fizjologiczne zwapnienia splotów naczyniówkowych oraz w szyszynce. Zwapnienia w sierpie mózgu. Powietrzność piramid kości skroniowych jest prawidłowa. Wizytę u lekarza mam za 2 miesiące. Oszaleję do tego czasu. Bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu tego opisu - to poważne? Będzie wymagało operacji? Da się z tym żyć? Bardzo, bardzo proszę o pomoc kobieta, 66 lat

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany stanem swojego zdrowia. Prawidłowo, że rozszerzono diagnostykę, aby sprawdzić funkcjonowanie zatok.

Trudno w związku z odległością ocenić Pani obecny stan, dlatego też zalecamy poczekać na konsultację z lekarzem neurologiem. Jeżeli czas oczekiwania jest długi, warto udać się wcześniej do lekarza rodzinnego, który na pewno postara się zinterpretować wskazany opis tomografii głowy.

Na jego podstawie można by stwierdzić, że wszelkie nieprawidłowości w obrębie zatok mogą być spowodowane przewlekłymi stanami zapalnymi.

Natomiast wystąpienie zwapnienia szyszynki oraz splotów naczyniówkowych może prawdopodobnie wiązać się z fizjologicznym zjawiskiem obserwowanym głównie u osób po 40. rokiem życia. Spowodowane jest nagromadzeniem się złogów wapnia. Istotnym jest, czy występują przy tym pewne, niepokojące objawy. Czasami mogą być obecne takie dolegliwości, jak: problemy ze snem, rozdrażnienie, bóle głowy, czy nadmierna pobudliwość.

Lekarz specjalista po analizie wyniku badania zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zwapnienie-szyszynki-objawy-leczenie-i-profilaktyka

https://portal.abczdrowie.pl/tomografia-komputerowa

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zwapnienia-w-obrebie-mozgu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.