Co oznacza taki zapis w badaniu patomorfologicznym?

Dzień dobry. Co oznacza skrót w rozpoznaniu patomorfologicznym: klasyfikacja pTN-pT3aNX?
MĘŻCZYZNA, 63 LAT 10 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wskazany przez Pana skrót odnosi się do klasyfikacji patomorfologicznej w onkologii, konkretnie do oceny stopnia zaawansowania nowotworu.

W przypadku klasyfikacji pTN-pT3aNX, sugeruje to, że guz pierwotny ma cechy patologiczne klasyfikujące go w kategorii T3a (odnosi się ona zazwyczaj do wielkości guza). W rozpoznaniu nie ma również informacji dotyczących stanu węzłów chłonnych.

Warto jest jednak zauważyć, że interpretacja i szczegółowe znaczenie tego skrótu może się różnić w zależności od rodzaju nowotworu, dla którego został użyty. Zalecamy skonsultować się z lekarzem lub patologiem, aby uzyskać pełne interpretację wyników patomorfologicznych dotyczących konkretnego przypadku nowotworu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.