Co oznacza ten zapis w wynikach RTG?
RTG KLP.PA Tchawica przemieszczona na stronę prawo- wole tarczycy. Co to znaczy czy jest się czym przejmować, co powinnam dalej z tym fantem zrobić?

KOBIETA, 57 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy,
Trudno z racji odległości oraz bez dokładnego badania podmiotowego i przedmiotowego jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Nie wspomniała Pani o występujących objawach ze strony układu oddechowego, a także, czy występują pewne choroby przewlekłe wymagające stałego leczenia.
Na podstawie wskazanego fragmentu opisu badania obrazowego można by stwierdzić, że mógł wystąpić pewien stan zapalny w obrębie tarczycy, jak i tchawicy. Istnieje przypuszczenie, że mogło rozwinąć się wole zamostkowe. Jest to przypadłość objawiająca się przesunięciem się powiększonej tarczycy w stronę mostka.
Taka sytuacja najczęściej może powodować uporczywy kaszel, duszności, trudności w oddychaniu, czy utrudnione przełykanie.
Warto było by rozszerzyć diagnostykę o takie badania, jak: USG tarczycy oraz tomografię komputerową klatki piersiowej. Dopiero komplet badań będzie pomógł określić przyczynę oraz skalę takiego schorzenia.
Najczęstszą metodą leczenia jest zazwyczaj operacyjne usunięcie tarczycy, jednak o takim postępowaniu powinien zadecydować wyłącznie lekarz.
Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/wole-tarczycy
https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca
https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy