Co oznacza to mrowienie nóg?

od jakiegoś miesiąca ale z przerwami bo miałam tak że 1.5 tyg czułam się ok mam tak że dobrze się czuje mam siły nic mi nie dolega ale mam takie coś że przy chodzeniu czuje takie osłabienie jakbym miała upaść takie kręcenie w nogach . No nie umiem tego tak wytłumaczyć takie odczucie jakby ci w głowie się kręciło ale to nie głowa. No w sierpniu miałam krwotok przetaczali mi krew jadłam z miesiąc żelazo . Potem czułam się dobrze o teraz mam takie coś. Jadłam magnez z cit b6 i od pary dni jem witaminy centrum dla kobiet wit.c , byłam u neurologa powiedział że jest ok wszystko, rodzinny lekarz nic konkretnego . Nie wiem czy to jakieś osłabienie czy co czy żelazo jeść jeszcze oprócz tego na dolnyych ustach po środku blady punkcik mi się zrobil

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewykluczone, że osłabienie oraz uczucie mrowienia to skutek anemii, a także niedoborów witamin z grupy B – to właśnie one odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Zarówno ich niedobór, jak i nadmiar może manifestować się między innymi zaburzeniami czucia. Oczywiście także niedobór innych pierwiastków, w tym sodu, potasu czy magnezu mogą objawiać się w ten sposób.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, być może okazać się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/mrowienie-w-nogach-przyczyny-diagnoza-leczenie.

Jeżeli miała Pani przetaczaną krew, to zakładam, że doskwierała Pani głęboka anemia. Proszę pamiętać, że uzupełnienie zapasów w organizmie – zarówno żelaza, jak i witamin – jest czasochłonne.

Warto, by w najbliższym czasie wykonała Pani badania kontrolne krwi – oczywiście pod warunkiem, że jeszcze Pani tego zrobiła – zwłaszcza z oznaczeniem poziomu ferrytyny, TIBC, transferryny i żelaza, a także poziomu witaminy B12.

Zachęcam do lektury materiału dostępnego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-i-leczenie-anemii-z-niedoboru-zelaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.