Co oznacza wynik badania o wypadku samochodowym??

W styczniu miałam wypadek samochodowy (uderzył w tył mojego auta). Zaraz po wypadku kręciło mi się w głowie, ale innych obrażeń nie miałam. Teraz od ok. miesiąca drętwieje mi ręka i często bolą mnie kręgi piersiowe. Lekarz dał mi skierowanie na rezonans magnetyczny. W opisie napisano: Wielopoziomowe zmiany dehydratacyjne tarcz międzykręgowych z obniżeniem ich wysokości. Niewielkie, tylne pośrodkowe wypukliny pierścieni włóknistych tarcz międzykręgowych C4-C5, C5-C6, C6-C7 uciskające przednią ścianę worka oponowego. Drobna osteofitoza krawędzi trzonów. Obfite zgrubienia śluzówkowe prawej zatoki szczękowej. Co to dla mnie oznacza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dehydratacja dysków oznacza zmniejszenie ich grubości przez odwodnienie, co w konsekwencji prowadzi do częściowej lub całkowitej utraty funkcji amortyzacyjnych krążków międzykręgowych. To z kolei prowadzi do postępowania zmian degeneracyjnych w obrębie kręgosłupa łącznie z uciskiem na okoliczne struktury korzeniowe, co może dawać dolegliwości bólowe, a także skutkować zaburzeniami czucia.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych.

Proszę zwrócić się do lekarza, który zlecił badanie – ortopedy lub neurologa – powinien zadecydować o dalszym leczeniu. Prawdopodobnie będzie to farmakoterapia, a także fizjoterapia, mająca na celu zmniejszenie ucisku i dolegliwości bólowych.

Jeśli jest Pani zainteresowana, zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem na temat bólu kręgosłupa: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dbac-o-kregoslup-bole-szyi-odcinka-ledzwiowego-i-piersiowego-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.