Co oznacza wynik MR u 62-latki?

20.11.2019r rozpoznanie przy scianie prawobocznej tylnego dołu czaszki zmiana 21x17x23 mm uciskająca prawą półkulę móżdzku o wyglądzie oponiaka .Torbiel zachyłka zębodołowego prawej zatoki szcczękowej 21x15x31 . Oponiak wykryty przypadkowo bezobjawowy .20.01.2021 ponowne badanie. Opis ; w okolicy prawej półkuli oponiak namiotu móżdżku 22x19,5 i c-c 23 mm. Bez cech obrzęku w przyległym mózgowiu .Guz modeluje swiatło zatoki poprz. prawej bez cech zaburzeń przepływu. . w istocie białej obu półkul nieliczne zmiany naczyniopochodne. .Pozatym nie stwierdzono innych zmian, zaburzeń dyfuzji ani cech patologicznego wzmocnienia w strukturach mózgowia i tylnej jamy czaszki. Układ komorowy nieposzerzony , nieprzemieszczony względem struktur pośrodkowych. orbiel retencyjna przekrój strzałkowy ; 31,5 mm pozatym zatoki nosa prawidłowo upowietrzone Złącza czaszkowo kręgosłupowe prawidłowe. Przerost tkanki adenoidalnej w tylnej częsci nosogardła ap 15 mm c-c 27,5 mm db 18,5 mm.. mam 61 lat ,jestem kobietą zakwalifikowaną do zabiegu noża gamma , nie mam ..zadnych objawów . Od paru dni nasilił mi się szum w uszach , kiedyś jak miałam dwadzieściaparę lat tak miałam . Potem mi to przeszło nie wiem co robić . jedni lekarze mówią nie ruszać obserwować. Badanie dna oka też nic nie wykazało Proszę o opinię i odpowiedż Z wyrazami szacunku . Jeszcze dodam że mam bezdechy ,śpię od 3 lat na aparacie cppa

Redakcja abcZdrowie

Witam,

torbiel zachyłka zębodołowego zatoki szczękowej może dawać dolegliwości w postaci bólu zębów czy uczucia rozpierania, na pewno jednak nie powoduje zaburzeń neurologicznych w postaci szumów usznych. Te natomiast mogą być charakterystyczne dla oponiaka.

Oponiak, w tym przypadku namiotu móżdżku, to łagodny guz mózgu, który bardzo rzadko ulega zezłośliwieniu. W zależności od umiejscowienia oponiaki mogą objawiać się poprzez szereg dolegliwości, w tym bóle głowy, zaburzenia wzrokowe, słuchowe, a nawet niedowłady. Wówczas zasadnym wydaje się leczenie oponiaków, gdy jednak nie rosną, nie uciskają znaczących struktur i nie dają znacznych dolegliwości, możliwe jest tylko okresowe kontrolowanie guzów.

Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-zmiana-o-cechach-oponiaka-namiotu-mozdzku-przy-prawej-zatoce-esowatej oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-w-mozgu-o-charakterze-oponiaka.

Decyzję o usunięciu oponiaka podejmuje neurochirurg – niestety jest to zbyt poważne i złożone zagadnienie, by móc odpowiedzieć na Pani pytanie jednoznacznie tylko na podstawie opisu badania MRI.

Więcej informacji na temat oponiaka w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/oponiak-przyczyny-objawy-diagnoza-leczenie-rokowanie.

Proszę pamiętać, że usunięcie guza w całości nie zawsze jest możliwe, a tylko to daje gwarancję ustąpienia dolegliwości oraz wyklucza ryzyko nawrotu nowotworu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.