Co oznacza, że podniebienie jest krótkie?

Czy ktoś mógł by mi wytłumaczyć co znaczy że "podniebienie jest krotkie" ? Jak to wygląda (jak rozoznac) ?

krótkie podniebienie może rozpoznać lekarz lub inny specjalista zajmujący się, np. rozszczepami podniebienia ( logopeda, neurologopeda). W przypadku krótkiego podniebienia można zaobserować często tak zwane nosowanie podczas mówienia. Jest to charakterystyczny poszum podczas mówienia. Mięśnie tylnej i bocznych ścian gardła to parzysty mięsień zwieracz gardła górny. Jest on wspólnie z mięśniem podniebienno-gardłowym aktywny przy tworzeniu głosek ustnych. Mięsień podniebienno-językowy bierze udział w powstawaniu głosek welarnych. Najczęstszą przyczyną anatomiczną niewydolności zwarcia podniebienno-gardłowego jest rozszczep podniebienia: częściowy lub całkowity. Inne przyczyny niewydolności podniebienno-gardłowej mającej tło strukturalne to wrodzone krótkie podniebienie i tzw. głębokie nosogardło.