Co oznaczają takie objawy na początku ciąży?

Witam. Ostatnią miesiączkę miałam 7.05. W poniedziałek 14.06 robiłam 4 testy ciążowe i wszystkie wyszły pozytywne. Bolą mnie piersi, czuje się bardzo zmęczona i czasami jest mi słabo. Wszystko wskazuje na ciąże. Według mojej aplikacji ciąża może mieć 5/6 tygodni. Wizytę u ginekologa mam dopiero za dwa tygodnie… Od paru dni odczuwam pare razy dziennie lekki, kłujący ból podbrzusza promieniujący na boki a dziś miałam lekkie brązowe upławy, było ich bardzo mało. Czy z ciążą może być coś nie tak? Czy są powodu aby się martwić? Czekać te dwa tygodnie na wizytę czy szukać czegoś szybciej? Proszę o pomoc, to moja pierwsza ciąża i bardzo się martwię.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisane przez Panią objawy to typowe dolegliwości na początkowym etapie ciąży. Nie ma więc Pani powodów do niepokoju i może poczekać dwa tygodnie na wizytę u ginekologa.

Ból piersi, zmęczenie i osłabienie to jedne z pierwszych objawów ciąży. Wynikają one ze zmian hormonalnych oraz tego, że organizm ciężarnej pracuje na najwyższych obrotach.

Kłujący ból podbrzusza w początkowych tygodniach ciąży związany jest z zagnieżdżaniem zarodka oraz stale rozciągającą się macicą – stąd uczucie promieniowania na boki.

Brązowe upławy również mogą oznaczać implantację zarodka lub wynikać ze zmian hormonalnych.

Jeśli objawy te nie są zbyt silne prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Pierwszą wizytę w ciąży najlepiej odbyć między 6. a 8. tygodniem ciąży, ponieważ wtedy powinien być już widoczny zarodek.

W międzyczasie może Pani zapoznać się z artykułem dotyczącym pierwszych objawów ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy-w-pierwszych-dniach-kiedy-i-jakie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.