Co oznaczają takie symptomy u 26-latka?

Witam,mam 26 lat,jestem mężczyzną,mam pewne pytanie, od stycznia 2024 nadużywałem alkoholu,natomiast nigdy nie miałem takich objawów jak teraz. Mianowicie ostatnimi czasy zauważyłem że przytyłem na twarzy,natomiast teraz mi się to nasiliło,stałem się okrągły na twarzy, dwa razy miałem tak że czułem takie mrowienie na policzkach i ogólne złe samopoczucie, zawsze byłem szczupły na twarzy,gdy wchodzę po schodach to czuje się taki ociężały na policzkach. Muszę też podkreślić że mam bardzo mało ruchu a moja dieta ostatnio była mizerna. Czym taki objaw może być spowodowany? Zatrzymaniem wody w organizmie, zbyt dużo węglowodanów? Jak wrócić do szczupłej,atrakcyjnej twarzy? Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękuję za pytanie. Rozumiem, że obecne zmiany w wyglądzie oraz złe samopoczucie budzą w Pana niepokój.

Nadmiar alkoholu, niedobór ruchu oraz niedostateczna dieta mogą mieć wpływ na zmiany w organizmie. Objawy, które Pan opisuje, takie jak obrzęk twarzy, mrowienie, oraz uczucie ociężałości, mogą sugerować zatrzymanie wody w organizmie - https://portal.abczdrowie.pl/zatrzymanie-wody-w-organizmie-objawy-przyczyny, co może być spowodowane przez wiele czynników, w tym nadmierną ilość soli w diecie, niedobory witamin i minerałów (np. potasu), oraz brak aktywności fizycznej.

Aby wrócić do szczupłej, atrakcyjnej twarzy, warto skupić się na kilku krokach. Po pierwsze, zadbać o zrównoważoną dietę bogatą w warzywa, owoce, zdrowe źródła białka i zdrowe tłuszcze. Ograniczenie spożycia soli oraz przetworzonej żywności może pomóc zmniejszyć zatrzymanie wody. Regularna aktywność fizyczna, nawet w postaci spacerów czy prostych ćwiczeń, może poprawić krążenie krwi i przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej. Oczywiście, nie można tutaj zapominać o regularnym nawadnianiu, paradoksalnie zbyt mała ilość przyjmowanych płynów powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, który tak chroni się przed jej nadmierną utratą. Zdrowy dorosły człowiek potrzebuje wypijać około 2-2,5l wody na dobę.

Warto również ograniczyć spożycie alkoholu, który zawsze ma niekorzystny wpływ na zdrowie, a także zadbać o odpowiednią ilość snu i odpoczynku - https://portal.abczdrowie.pl/higiena-snu. Zmiana nawyków żywieniowych oraz rytmu dnia nie jest łatwym zadaniem. Dlatego, w przypadku trudności, warto rozważyć konsultację z dietetykiem lub specjalistą od zdrowego stylu życia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, proszę o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.