Co oznaczają takie wypukłe plamki na rękach?

Witam. Mam 30 lat. Nigdy nie miałem żadnych alergii ani uczuleń. Od maja tego roku przez ponad miesiąc kaszlałem, kichałem i miałem Katar. Jakieś 2 miesiące temu na prawej ręce pojawiły się u mnie wypukłe czerwone plamki (obszar 10 cm na 5 cm). Mam jeszcze 4 takie plamki na lewym barku i kilka na klatce piersiowej. Co ciekawe te plamki zmieniają kolor, np. raz robią się wypukłe i czerwone a innym razem są bardzo jasne. Proszę o poradę bo nie wiem czy mam się czym martwić. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

alergia może pojawić się na każdym etapie życia, dlatego fakt, że do tej pory nie zmagał się Pan z jej objawami nie znaczy, że nie jest Pan alergikiem.

Choć alergie najczęściej ujawniają się już od najmłodszych lat, to mimo to, zdarzają się przypadki pojawienia się ich dopiero w życiu dorosłym i tak też może być w Pana sytuacji.

O wystąpieniu reakcji alergicznej może świadczyć długotrwałe kichanie, kaszel, katar oraz zmiany skórne. Są to typowe objawy alergii, dlatego proszę udać się do alergologa, który zleci Panu odpowiednie badania. Dzięki nim będzie można sprawdzić, czy jest Pan uczulony i na co występuje alergia.

Jeśli alergolog wykluczy alergię, to plamki na ciele powinien obejrzeć dermatolog.

Pytania o podobnej tematyce wraz z odpowiedziami specjalistów znajdzie Pan poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-mozna-zachorowac-na-alergie-pylkow, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wypukle-i-bolesne-plamy-na-twarzy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wypukle-plamki-na-przedramieniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.