Dlaczego muszę ciągle kichać?

Na moje ostre dolegliwości, rzekomo alergiczne, dostałam miesiąc temu propionian flutykazonu od lekarza rodzinnego w Holandii. Ten spray działa, już nie kicham aż tyle (zdarzało się 30 razy pod rząd). Ale moim zdaniem to nie rozwiązuje problemu. Czy są metody na całkowite pozbycie się problemu bardzo częstego kichania? Jeżeli tak, to jakie? Tu lekarze niestety leczą tylko objawy, a nie przyczyny. Mogę wymusić skierowanie np do laryngologa lub na testy alergiczne, ale nie znam się na tym i chciałabym wiedzieć, czego rządać. Kicham od około 5 lat, bez względu na okoliczności. Potrafię kichać cały dzień. Dodam, ze nie pomagały mi tabletki na alergie. Sama myślałam o polipach? Jakie kroki powinnam poczynić? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pierwszy krok, który powinna Pani zrobić to wizyta u laryngologa oraz alergologa, którzy na podstawie szczegółowych badań będą mogli określić przyczynę Pani dolegliwości i wdrożyć najlepsze metody leczenia. Przyczyny kichania mogą być bowiem bardzo różne. Czasami jest to wynik nieprawidłowości w obrębie błony śluzowej nosa, innym razem problem ten może mieć podłoże alergologiczne.

Alergia może objawiać się na różne sposoby. Najczęściej pojawiające się objawy to m.in. swędzenie skóry, katar oraz pieczenie oczu. W wyniku kontaktu z alergenem może pojawić się również intensywne kichanie. W ustaleniu rodzaju alergii mogą być pomocne badania diagnostyczne, np. testy skórne oraz badania serologiczne. Do czasu wizyty u lekarza warto obserwować u siebie objawy i odnotować, jak często i w jakich okolicznościach pojawiają się te dolegliwości.

Więcej szczegółowych informacji na temat alergii oraz jej objawów może Pani znaleźć w artykułach dostępnych na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/alergia

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-alergi

Warto również zapoznać się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie.pl na podobne tematy: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyna-atakow-kichania

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczulenie-na-temperature-napady-wodnistego-kataru-oraz-kichania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.