Co oznaczają te wyniki badań tarczycy u 34-latki?

Czy może mi ktoś pomóc jak interpretować wyniki badan tarczycy? Na ta chwile nie mam możliwości umówić się z endokrynologiem i czy mogę wyrównać poziom dieta? jeśli tak to jakie produkty w diecie? To moje wyniki TSH- 1,28 ft3- 4,63 ft4-25,3 ft4 jest za wysokie, bo norma do 22. Witamina d-25,5 za nisko, OB-2 za nisko. Z usg tarczycy 2 niewielkie, hypoechogenne zmiany ogniskowe z drobnymi przestrzeniami plynowymi, wielkości ok 5×4×5mm i ok3×2mm oraz torbiel 5×2mm. Nie wykazano patologicznych zmian. Prawidłowo położona, niepowieksxona, o prawidłowej echogenicznosci o prawidłowym przepływie naczyniowym.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania tarczycy. To niezbędna działanie w kierunku rozpoznania wielu chorób tego gruczołu. Dodatkowo dzięki takiemu postępowaniu można określić ogólny stan funkcjonowania organizmu.

Nie wspomniała Pani, czy występują pewne choroby przewlekłe oraz czy obecne są objawy, które mogłyby wskazywać na jakieś schorzenie.

Biorąc pod uwagę wskazane wyniki badań, można by stwierdzić, że większość parametrów wystąpiło w granicach ustalonych norm referencyjnych, jedynie Ft4 okazało się podwyższone, a poziom witaminy D3 – obniżony.

Taka sytuacja mogłaby wskazywać na pewien problem z tarczycą oraz z ogólną odpornością organizmu. Dodatkowo wykryte podczas badania obrazowego zmiany w obrębie tarczycy mogłyby odpowiadać guzkom i torbieli tego gruczołu.

Na pewno warto by było skonsultować dotychczasowe wyniki badań z lekarzem endokrynologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o pogłębieniu diagnostyki oraz ewentualnym leczeniu i suplementacji.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-witaminy-d

https://portal.abczdrowie.pl/t4-i-ft4

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.