Co oznaczają te wyniki badań u 69-latka?

Witam, moje ALT - 46 U/l, AST - 46 J/l. Mam 69 lat i leczę się na Parkinsona, biorę madopar 125 mg, rasagiline 1 mg , ropodrin 4 2 mg oraz lek eksperementalny. Czy mam powód do zmartwienia.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania krwi, aby ocenić stan funkcjonowania wątroby. Jest to na tyle istotne, że przyjmuje Pan na stałe preparaty przeznaczone do leczenia choroby Parkinsona.

Nie wspomniał Pan, o jakim leku eksperymentalnym dokładnie mowa. To dość ważne, gdyż dany preparat może wpływać na stan wątroby.

Bardzo często silne leki wpływają na funkcje tego organu i co za tym idzie, na podwyższenie enzymów wątrobowych i trzustkowych.

Analizując Pana wyniki badań, można by stwierdzić, że poziom aminotransferaz nie został znacznie przekroczony. Jest to stan prawdopodobnie do dalszej kontroli. Należy wziąć pod uwagę, że wiele czynników może mieć wpływ na podwyższenie wartości enzymów wątrobowych.

Zalecamy w razie wszelkich wątpliwości konsultację z lekarzem gastrologiem lub lekarzem prowadzącym. Specjalista po analizie wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-alt-czym-jest-przebieg

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-ast

https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.