Co oznaczają te wyniki cytologii?

Witam, Proszę o interpretację opisu cytologii: - Ogólna charakterystyka rozmazu - obraz cytologiczny w granicach normy (nie stwierdza się śródnabłonkowej neoplazji ani raka) - NILM - Uwagi - leukocyty, obecne komórki metaplastyczne, niewielkie zmiany odczynowe - Rozmaz nadaje się do oceny. Mialam też robione USG przezpochwowe po którym lekarka kazala przyjsc na kontrolę po następnej miesiączce,  ponieważ zauwazyla pogrubienie w jednym miejscu w endometrium, jej zdaniem za duze jak na 11 dc. (endom. 9 mm niejednorodne). Czy obraz w USG może być w jakiś sposób powiązany z wynikiem cytologii? Cykle mam 28-32 dniowe, średniobolesne z krawieniem max. 5 dniowym i nie zauważyłam nic niepokojącego w ostatnich kilku miesiącach. Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani regularne badania ginekologiczne. Taka diagnostyka jest najlepszą profilaktyką w kierunku wielu chorób. Wykonując regularnie cytologię i USG ginekologiczne można wstępnie wykluczyć lub potwierdzić wiele groźnych przypadłości.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki badań oraz Pani aktualny stan zdrowia, można by stwierdzić, że prawdopodobnie można by wyeliminować poważniejsze schorzenia ginekologiczne. Opis badania cytologicznego mógłby świadczyć o istniejącym stanie zapalnym w okolicach pochwy lub cewki moczowej. Każda niedoleczona infekcja intymna mogłaby dawać niewiarygodny wynik.

W przypadku wykonanego badania obrazowego narządów rodnych, lekarz prawdopodobnie mógł stwierdzić początek endometriozy. Jednakże tą przypadłość powinien potwierdzić lub wykluczyć tylko lekarz ginekolog. Choroba ta często występować może na tle zaburzeń hormonalnych i cechuje się bólem, który z czasem występuje regularnie. Najczęściej jednak dolegliwości bólowe pojawiają się przed i w trakcie miesiączki.

Z racji odległości, trudno jest ocenić Pani aktualny stan zdrowia. Zalecamy, zatem ponowną wizytę u lekarza ginekologa, który zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz postępowaniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/endometrioza

https://zdrowie.parenting.pl/cytologia

https://zdrowie.parenting.pl/wyniki-cytologii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.