Co oznakami ból brzucha u 53-latki?

Dzień dobry, mam 53 lata od maja brak okresu. Wszystko było. Kilka dni temu zaczęło mnie pobolewac w dole brzucha, ból jak na okres w tej chwili doszedł wzdety brzuch i kłucie z lewej stro y. Wi Po za tym samopoczucie jest dobre od czasu do czasu małe uderzenia gorąca. Czy to problemy czysto ginekologiczne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety trudno to ocenić. Jak mniemam jest Pani w okresie okołomenopauzalnym, co potwierdzają uderzenia gorąca i brak miesiączki od maja. Niewykluczone jednak, że te dolegliwości mają związek z pojawieniem się kolejnej menstruacji – w trakcie trwającego nawet 10 lat okresu okołomenopauzalnego krwawienia mogą pojawiać się nieregularnie, nawet raz na wiele miesięcy. Jeśli jest Pani zainteresowana, to szerzej o menopauzie w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-klimakterium.

Proszę zwrócić uwagę, czy dolegliwości ustępują, czy nasilają się. Jeżeli pojawią się dodatkowe lub ból przybierze na sile, to warto skonsultować się najpierw z internistą lub z ginekologiem w celu ustalenia czy powodem bólu nie jest zapalenie przydatków. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-przydatkow-przyczyny-objawy-leczenie.

Wykluczenie przyczyn ginekologicznych będzie wskazaniem do wykonania USG jamy brzusznej, by upewnić się, czy dolegliwości nie mają związku schorzeniami układu pokarmowego – np. z trzustką czy śledzioną.

Zachęcam do lektury naszego artykułu, w nim odnajdzie Pani więcej możliwych przyczyn bólu brzucha po lewej stronie: https://portal.abczdrowie.pl/jakim-chorobom-towarzyszy-bol-brzucha-z-lewej-strony.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.